Vedlejší účinky ženské hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce je ve 21. století velmi hojně užívaným farmaceutickým preparátem a není výjimkou, že ji berou už patnáctileté slečny. Všeobecně se její užívání pokládá za naprosto bezpečné až dokonce i zdraví prospěšné. Ve skutečnosti se však jedná o nepřirozený zásah do organismu, který s sebou nese také vedlejší účinky, o kterých se většinou nemluví. Většina uživatelek hormonální antikoncepce o nich dost možná ani neví. A pak se potýkají se zdánlivě nevysvětlitelnými obtížemi, za které ve skutečnosti může zahlcení organismu ženskými hormony. Přinášíme vám seznam nejčastějších vedlejších účinků, které se v souvislosti s užíváním antikoncepčních pilulek objevují a ženy o tom nemají nejmenší tušení.

Hormony nejsou vhodné pro všechny

Antikoncepce se řadí do skupiny hormonálních léčiv, byť se ze své podstaty o léčivý preparát nejedná. I tak ale dodává do ženského těla zvýšené množství hormonů, na které však není organismus stavěný a v mnoha případech to zanechává svoje specifické důsledky. Jakožto každé léčivo, ani hormonální antikoncepce přitom není vhodná úplně pro všechny ženy bez rozdílu a jako taková má své vlastní kontraindikace, kdy by neměla být používána.

Hormonální antikoncepce by neměla být předepsána ženám, které někdy v minulosti trpěly hlubokou žilní trombózou nebo poruchou krevní srážlivosti. Problematická jsou rovněž onkologická onemocnění prsu, vaječníků či dělohy. Potíže však mohou činit i běžnější problémy, jako je nekorigovaný vysoký tlak, cukrovka, obezita a opatrné s ní by měly být i silné kuřačky a ženy starší 35 let.

Nežádoucí účinky užívání antikoncepčních pilulek

Ani v případě, že nespadáte do žádné z výše vyjmenovaných skupin, si však nemůžete být zcela jistá tím, že hormonální léčba u vás proběhne bez nejmenších problémů. Velmi často se totiž vyskytují až nečekané obtíže. Málokdo například ví, že užívání hormonální antikoncepce může souviset s obtížemi se zrakem. Konkrétně hormony způsobují vznik syndromu suchého oka.

Už výše jsme se zmínili, že by hormony neměly užívat ženy s trombózou, starší ženy a kuřačky. To proto, že je v případě jejich užívání vyšší riziko vzniku krevních sraženin, které mohou mít i fatální důsledky.

Mimoto jsou ženy užívající hormonální antikoncepci náchylnější ke vzniku migrény, trpí bolestivostí při intimním styku a vzniku vaginální suchosti a vzácněji se může vyskytnout i endometrióza nebo myomy. Často se též snížená hladina estrogenu způsobená hormonální antikoncepcí projevuje i větší náchylností ke vzniku vaginálních infekcí, zejména pak u osob se sníženou imunitou, jako jsou cukrovkářky či ženy s vysokým krevním tlakem.

Obrázky: Pixabay