Alkoholu je třeba se v těhotenství absolutně vyhýbat, aby se maminka vyhnula riziku poškození plodu. Odborníci doporučují nulovou toleranci, a sice žádná konzumace ani „lehkého alkoholu“, jako je pivo nebo ovocný cider. Chcete-li vědět, co přesně se děje v těle těhotné ženy v její děloze při popíjení alkoholu, čtěte dál.
Provedená studie na 500 dobrovolnicích
Rakouští vědci chtěli sledovat vliv alkoholu na vývoj mozku plodu během těhotenství. Za tímto účelem naverbovali 500 těhotných žen, z nichž 51 přiznalo, že pily alkohol i nadále, když zjistily, že čekají dítě. Odborníci poté provedli magnetickou rezonanci 24 těhotných žen, jež konzumovaly alkohol a 52 těhotných žen, jež se alkoholu ani nedotkly. Všechny plody byly ve věku 20-37 týdnů. Vědci se soustředili především na mozek, konkrétně na 12 specifických mozkových oblastí.
Alkohol mění vývoj mozku plodu
A jaký je výsledek? Studie zjistila, že u plodů těhotných žen konzumujících alkohol byla mozková oblast corpus callosum (kalózní těleso) – shluk nervových vláken spojující obě mozkové hemisféry, v průměru větší, zatímco periventrikulární oblast mozku – bílá hmota v blízkosti mozkových komor, byla v průměru menší. Corpus callosum je oblast, jež tvoří spojení mezi dvěma hemisférami mozku; periventrikulární zóna je místem, kde se tvoří neurony. Asi 10% těhotných žen bohužel pokračuje v pití alkoholu i po zjištění těchto faktů.
Špatná vývojová dráha
Rakouští vědci tedy poukazují na to, že alkohol během těhotenství uvádí mozek plodu na špatnou vývojovou dráhu. Tudíž v tomto období by měl být pro každou těhotnou ženu naprostým tabu. V tomto případě není nic jako tvrdý nebo lehký alkohol, pro těhotnou ženu by měl být každý druh zakázán.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Topsante.com