Způsoby potratu u žen existují dva – lékařský potrat a chirurgický potrat. Typ, jaký si žena vybere, může záviset na několika faktorech, včetně toho, v jaké fázi těhotenství je. Ať už si zvolí jakýkoli způsob, pokaždé si žena pokládá jednu jedinou otázku, a sice „Může mít potrat jakýkoli dopad na budoucí těhotenství?“ Ve většině případů potrat neovlivní ani plodnost ani budoucí těhotenství, ale pojďme se společně podívat na konkrétnější informace k této problematice.
Ovlivňuje potrat budoucí těhotenství?
Potrat obvykle nezvyšuje riziko budoucích těhotenských komplikací, tudíž odpověď je ne. Rizika spojená s lékařským potratem se jeví nižší než rizika chirurgického potratu, zřejmě je to tím, že lékařské potraty se provádějí v časnější fázi těhotenství. Celkově můžeme tvrdit, že potrat v raných začátcích těhotenství snižuje riziko jakýchkoli komplikací. Chirurgický potrat už zahrnuje odebrání plodu pomocí sání, ve vzácných případech tak může dojít k zjizvení děložní stěny. V takové chvíli může být pro ženu těžší znovu otěhotnět.
Kdy se můžete po potratu snažit otěhotnět?
K ovulaci může dojít ihned za 2 týdny po potratu, což znamená, že žena může znovu otěhotnět před dalším menstruačním cyklem. Období ovulace je ale třeba zvážit na základě trvání těhotenství před potratem. V podstatě čím déle těhotenství trvalo, tím déle bude žena čekat na další ovulaci. K tomu může dojít tehdy, kdy v těle ženy ještě přetrvávají těhotenské hormony.
Obrázky: Freepik