Výroba funkčních roušek proti koronaviru podle směrnic WHO

Druhá vlna koronavirové nákazy se neúprosně hlásí o slovo a počty nakažených Čechů rapidně narůstají. I proto, a také v důsledku opětovného nařízení vlády ohledně nošení roušek ve veřejných prostorech, znovu roste poptávka po obličejových maskách, které by měly přenosu viru mezi lidmi zabránit. Oproti předchozím doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO) se nyní pokyny pro domácí výrobu roušek poněkud zpřísnily a zmíněná rada světových zdravotníků vydala novou sérii doporučení, jak by taková látková rouška měla správně vypadat, aby svého nositele i jeho okolí bezpečně před nákazou koronavirem ochránila.

Tři vrstvy roušky chrání lépe než jedna

Během první vlny pandemie se celá Česká republika spojila a domácí švadlenky i celé firmy vyráběly látkové roušky jako na běžícím páse. V tu chvíli se šily podle instrukcí, které zněly: nařasit látku vpředu a vytvořit kapsu na vkládací filtr.

Takováto rouška pak byla k vidění na ulicích nejčastěji. Nyní se požadavky na podobu a složení roušky poněkud zpřísňují. Zjistilo se, že jejich původní podoba nebyla pro zamezení šíření viru dostatečná.

Jak vyrobit trojitou masku?

Podle nových stanov WHO by roušky měly mít pro svou bezchybnou účinnost tři vrstvy látky, které ale musejí mít specifické vlastnosti, aby se eliminovalo riziko průchodu viru tkaninou. Jen tak je podle světových zdravotníků možné šíření viru zabránit.

Vnější vrstva by podle zdravotnických expertů měla být z nepropustného a voděvzdorného materiálu tak, aby neměla tendenci absorbovat kapénky, které by na jejím povrchu mohly ulpět. V tomto směru jsou použitelné látky, jako je polypropylen či polyester.

Prostřední vrstva má fungovat jako filtr. Pro její vytvoření je možné použít prakticky cokoliv od další vrstvy polypropylenu až po prostou bavlnu.

Vnitřní vrstva by na rozdíl od té vnější měla být absorpční a savá, aby se zabránilo hromadění kapének vylučovaných při kašli či kýchání na povrchu látky. Ideální je pro tuto vrstvu použít jemnou bavlnu.

Obrázky: Pixabay