Selhání ledvin znamená neschopnost tohoto orgánu plnit své primární funkce, jako je filtrace krve a vylučování škodlivých látek. Může se jednat o akutní nebo chronické selhání. My si dnes povíme něco o obou těchto stavech – co je způsobuje a jaké jsou jejich příznaky.
Akutní selhání ledvin
Ledviny náhle přestanou správně pracovat, což způsobí hromadění odpadu metabolismu, tekutin a elektrolytů v těle a mohou nastat vážné stavy organismu. Mezi příznaky akutního selhání ledviny patří:
- Malá nebo žádná tvorba moči
- Otoky nohou
- Nechutenství
- Úzkost, zmatek a ospalost
- Dušnost, bolest na hrudi
Chronické selhání ledvin
U chronického selhání ledvin se nefrony, drobné filtry obsažené v každé ledvině, začínají ničit a v jednom okamžiku se stávají nedostatečnými, tudíž nemohou řádně plnit svou roli. V prvních fázích pacient nemusí zaznamenat žádné příznaky, proto se tomuto stádiu také přezdívá „tichá“ fáze nemoci. Jakmile se však začne onemocnění zhoršovat, mohou se objevit následující symptomy:
- Snížená tvorba moči
- Otoky dolních končetin
- Únava a ospalost
- Nevolnost nebo zvracení
- Anorexie
- Bolesti hlavy a potíže se spánkem
- Ztráta tělesné hmotnosti
Příčiny akutního selhání ledvin
Freepik
Existují tři hlavní příčiny akutního selhání ledvin:
- Prerenální – náhlé, závažné snížení průtoku krve ledvinami, to může být způsobeno silným krvácením, zraněním nebo infekcí
- Renální – některé toxické látky a infekce mohou způsobit poškození ledvin
- Postrenální – náhlé zablokování, které brání vylučování moči, například močové kameny, nádor, zvětšená prostata nebo poranění
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Kidney.org