Využívejte svoje auto na maximum. Praktické i nevšední vychytávky, o kterých jste nevěděli

Pravděpodobně strávíte v autě docela slušné množství času, ale jak dobře jej skutečně znáte a umíte využívat všechny jeho funkce? Ať už je to jakýkoli model nebo značka, můžete si být jisti, že vaše auto má funkci, kterou jste dosud neobjevili. Někdy je to proto, že je to skrytá a nenápadná věc, ale v jiných případech je to něco, co jste měli celou dobu přímo před očima. Zjistěte, co jste o svém voze nevěděli, a využívejte svoje auto na maximum.

Barvy pod kapotou

Nemusíte být mechanik, abyste se dokázali dostat pod kapotu. Moderní automobily jsou pod kapotou barevně odlišeny, abyste mohli snadno identifikovat různé části motoru. Díky tomu je snadné zjistit, kde co je a k čemu to slouží. Všimněte si, že jednotlivé díly auta, jako je odměrka na olej a víčka chladicí kapaliny, brzdové kapalina a kapaliny do ostřikovačů, mají svou vlastní barvu. Jednoduchou údržbu si tedy můžete udělat sami a opravdu komplikované věci raději přenechte odborníkům. Většina automobilů používá u zmíněných dílů žlutou a modrou barvu, ale u některých značek je zelená nebo červená.

Více prostoru

Městská auta jsou malá, ale mnoho modelů má ve skutečnosti řadu možností, jak prostor pro náklad rozšířit. Například Honda Jazz a Civic mají systém „Magic Seat“. Tento systém umožňuje sklopit zadní sedadla a získat tak více prostoru pro zavazadla. Tímto způsobem můžete třeba vozit dlouhé předměty, které se vám do kufru jinak nevejdou. Můžete také sklopit opěradla předních sedadel, abyste měli na zadním sedadle spoustu prostoru pro nohy.

Vysoušeč brzd

Konstruktéři automobilů neustále pracují na nových způsobech, jak zvýšit bezpečnost svých automobilů. A nic není bezpečnější, než sada dobrých brzd. Aby bylo možné čelit snížené brzdné síle způsobené vlhkým počasím, přišlo BMW se speciálním systémem sušení brzd. Systém se aktivuje, jakmile se spustí dešťový senzor stěrače. V tomto okamžiku jsou brzdové destičky přitlačeny trochu blíže k diskům, aby zůstaly suché. Tímto způsobem máte vždy dostatek brzdné síly k zastavení i ve vlhkých podmínkách.

Ohřívače krku

Vyhřívání sedadel je nyní u moderních automobilů poměrně běžnou výbavou, ale některé značky jdou ještě dál. Nabízejí ohřívače krku, zejména pro ty, kteří chtějí mít střechu svého kabrioletu otevřenou i v chladnějším počasí. S touto funkcí přišel Mercedes-Benz poprvé v roce 2015 pod názvem „Airscarf“. Krátce nato šli v jeho stopách i jeho konkurenti Audi a BMW. Systémy fungují tak, že vyfukují teplý vzduch z opěrek hlavy. Teplota a přesný směr jsou samozřejmě zcela nastavitelné. Díky tomu jsou cestující příjemně v teple i za chladnějšího počasí.

Kontrola semaforu

Nic není otravnější než čekání na semaforu. Zvláště pokud není možné vidět, kdy se změní na zelenou. Subaru proto přišlo s řešením. Systém EyeSight vás upozorní tichým pípnutími, že řada před vámi se opět pohybuje. Je to velmi výhodné, pokud jste v husté dopravě, a chcete čas během čekání na zelenou využít třeba k zadání cíle cesty do GPS nebo vytočení čísla. EyeSight může současně udržovat předem stanovenou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla a může vás varovat před věcmi, kterých byste si nemuseli všimnout.

Detekce únavy

I když si děláte pravidelné přestávky na šálek kávy, stále existuje šance, že vás dlouhá jízda unaví. To je v pořádku, pokud sedíte pohodlně na zadním sedadle, ale je to velmi nebezpečné, když sedíte za volantem. Výrobci automobilů jsou si toho dobře vědomi. Nezávisle na sobě několik společností vyvinulo systémy, které udržují ospalé řidiče vzhůru. Například díky systému Mercedes Attention Assist vibruje volant, když cítí, že řidič začíná stisk volantu povolovat.

Asistenti řízení

Dnešní auta jsou plná chytrých počítačů. Výrobci se snaží pomocí těchto počítačů usnadnit řízení a udělat jej také bezpečnějším. Někdy může auto téměř úplně řídit samo. Proto stojí za to podívat se na systémy, které vaše auto obsahuje. Některé se aktivují automaticky, jiné vyžadují zásah řidiče. Například je tu funkce „sjezdového asistenta“, která zabraňuje příliš rychlému sjetí vozu ze strmého svahu. Jiné senzory umožňují některým automobilům rozpoznat nebezpečí, vidět ve tmě a asistovat při parkování.

Skrytý vysavač

Vysávání vašeho vozu zdaleka není příjemná práce. Pokud to není příliš krátký kabel, pak je to určitě boj se sací hubicí, který vám komplikuje práci. Tímto způsobem z obtížných míst nikdy nedostanete všechnu tu špínu. U Hondy to ale vyřešili chytře – v modelu Odyssey zabudovali vestavěný vysavač s dlouhou hadicí. Takzvaný „HondaVac“ dosáhne kamkoliv, nevyžaduje zásuvku a lze jej snadno vyprázdnit stisknutím tlačítka.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thedelite.com