Začátek rakoviny prostaty bývá nenápadný, ale o to nebezpečnější. Dbejte na prevenci než bude příliš pozdě

Díky obrovskému pokroku v urologii v posledních letech, je rakovina detekována mnohem dříve a lze ji léčit efektivněji. Mnoho mužů toto riziko bohužel stále podceňují a chodí k lékaři, až když je příliš pozdě a léčba je mnohem invazivnější a náročnější. Rozhodně byste se neměli stydět a obávat se pravidelného vyšetření. To je totiž cestou k úspěšné diagnostice a efektivní léčbě.

Nejčastější karcinom mužů

Podle ministerstva zdravotnictví je rakovina prostaty, zhoubný nádor prostaty, nejčastějším zhoubným novotvarem u mužů. Každý pátý muž s onkologickým onemocněním trpí rakovinou prostaty. Každý rok se objevují desítky tisíc případů této rakoviny a tisíce mužů na ni umírají. Brzy se zjistilo, že 90 procent případů lze vyléčit. Mnoho mužů po celém světě ovšem důležité vyšetření odkládají, což může nakonec vést k náročnější léčbě a menší šanci na přežití.

Začátek je nenápadný

Většina případů rakoviny prostaty se vyvíjí pomalu a zákeřně. V počátečním stadiu onemocnění nezpůsobuje žádné příznaky. Stává se, že se pacienti dozvědí, že trpí rakovinou prostaty, pouze když se u nich objeví příznaky související s metastázemi. Lékaři po celém světě samozřejmě doporučují, aby pacienti neopomíjeli pravidelné prohlídky, protože bez toho se nemoc jednoduše neodhalí a poté již může být příliš pozdě.

Vyšetření je nepříjemné, ale velmi důležité

Riziko pochopitelně stoupá s věkem. Většina pacientů se nachází ve věkovém rozmezí mezi 70 a 80 lety. Stále častěji je ovšem rakovina diagnostikována u mladších mužů, dokonce i v jejich 40 letech. Největší riziko vývoje se týká mužů, kteří mají rakovinu prostaty v rodinné anamnéze. V každém případě by se muži neměli obávat vyšetření prostaty, protože není bolestivé. Mnoho mužů to považuje za trapné, ale bohužel je tato zdrženlivost může stát život.

Příznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty obvykle po velmi dlouhou dobu nezpůsobují žádné nebo jen velmi mírné příznaky typické pro benigní hyperplazii. Mezi důležité faktory, které byste měli sledovat, patří časté močení, nutnost vstávat v noci kvůli močení, obtížně kontrolovatelné močení, močení v úzkém proudu a hematurie (přítomnost erytrocytů v moči). Jakmile si všimnete jakýchkoli nepříjemných příznaků, měli byste navštívit lékaře a vše s ním konzultovat.

Jak lze rakovinu diagnostikovat?

Jednou z nejčastějších metod, které se používají pro diagnostiku onemocnění prostaty, je jednoduše krevní test. V rámci tohoto testu se měří koncentrace prostatického antigenu (PSA). Příliš vysoké hodnoty PSA mohou naznačovat poruchy prostaty. Jejich příčinou může být rakovina prostaty, ale také její mírné zvětšení, infekce nebo zánět. Nemusíte mít proto ihned obavy a začít panikařit.

Máte-li lékař po dalším vyšetření podezření na rakovinu prostaty, pošle pacienta na biopsii, tj. ultrazvukové vyšetření prostaty v kombinaci s odebráním části tohoto orgánu k histopatologickému vyšetření. Tím se  potvrdí nebo vyloučí rakovina. Jak vidíte, preventivní vyšetření a odhalení této nemoci je možná trochu nepříjemné, ale rozhodně není bolestivé. Nemusíte se toto vůbec obávat. Vždy je lepší, když půjdete na preventivní prohlídku a vyšetření dříve než později.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Zdrowie.radiozet.pl