Změny, které udělejte ve 30, abyste v 50 žili šťastný a spokojený život

Přemýšlení o budoucnosti může být děsivé a vzrušující zároveň. Většina lidí si představuje, jaký bude život, až odejdou do důchodu, až děti vyrostou, ale málokdo pamatuje také na potenciální zdravotní problémy. Věděli jste ale, že už ve 30 můžete udělat řadu věcí, které zásadně ovlivní to, jak se budete cítit a vypadat v 50? Co tedy dělat, abychom se do budoucna dobře zajistili?

Dejte sbohem nezdravému jídlu

Jediné, co si za 30 nebo 50 let nebudete moci koupit, je vaše zdraví. Proto je nutné o něj pečovat nepřetržitě a soustavně již od mladého věku. Právě nezdravé jídlo může být častou příčinou našeho špatného zdravotního stavu. Samozřejmě nevadí, když si jednou za měsíc dopřejete něco sladkého, tučného nebo smaženého, ale pokud se takto stravujete skutečně pravidelně, zaděláváte si na vážné zdravotní komplikace. Počínaje nemocemi srdce a kardiovaskulárního systému, přes obezitu, až po cukrovku a další civilizační choroby.

Udržujte rodinné a přátelské vztahy

Naše rodina je tu, aby nás podporovala a povzbuzovala. Mnohokrát si lidé v pozdním věku přejí, aby bývali napravili své špatné rodinné vztahy, když byli mladší. Litují, že zbytečně ztratili drahocenný čas, který mohli se svými nejbližšími strávit. Dobré a pevné vztahy s rodinou a přáteli dělají z člověka lepší osobnost a způsobují, že se na světě cítíte lépe a šťastněji. Konflikty nejsou samy o sobě špatné, ale pokud je neřešíme, mohou vystavět velké hradby, které se později již jen obtížně překonávají. Řešte proto své vztahové potíže včas, abyste později nemuseli litovat.

Pravidelné cvičení

Když budete aktivní ve 30, pomůže vám to zůstat zdravými a svěžími, když vám bude 50. Cvičení byste neměli provozovat proto, abyste zhubli, ale především proto, že je to zdravé, tělu prospěšné a umožňuje vám to také efektivně relaxovat. Udržujte svou váhu na normální úrovni, která je pro vaše tělo zdravá. Není nutné být zrovna vrcholovým sportovcem, ale každodenní pohyb alespoň po dobu 30 minut je dobrým základem pro budoucí zdraví a duševní pohodu.

Naučte se být vděční a spokojení s málem

Být spokojený a zaměřený na štěstí je dobré nastavení pro každého. Na osobním štěstí záleží mnohem více než na světovém úspěchu. Pokud jste spokojeni s tím, co máte, pak je o něco méně pravděpodobné, že skončíte jako milionář, ale budete mít šťastnější život.”¨ A pokud se ze vás stane bohatý člověk – není důvod, proč ne, budete šťastnější, naplněnější a produktivnější bohatý člověk.

Pečujte o své zuby

Problémy se zuby se s přibývajícím věkem jen zhoršují a jsou velmi drahé. Používejte některé přirozené metody péče o zuby. Navštěvujte pravidelně svého zubaře a docházejte také na dentální hygienu.  Pokud včas nezakročíte, čekají vás na stará kolena velmi nepříjemné, drahé a bolestivé problémy.

Šetřete peníze

I když je možná dost obtížné ušetřit více peněz najednou, vyplatí se začít s pravidelným šetřením alespoň malých částek co nejdříve. Takový návrh samozřejmě není nijak atraktivní a mnoha lidem, kteří si chtějí užívat života naplno, se nezamlouvá. Vyplatí se ale myslet na budoucnost i na zadní vrátka. Ve 30 letech má průměrný člověk dostatečný příjem, aby mohl alespoň malou část uložit na důchod a na nečekané události. Navíc budování návyku pravidelného ukládání znamená, že v něm budete pokračovat i dále po zbytek život a předáte jej i svým dětem.

Neodkládejte své cíle

Pokud má člověk sen nebo cíl, kterému se chce věnovat, není důvod jej odkládat. Měli bychom do něj tady a teď investovat to, co máme dostupné, aby se náš cíl co nejdříve splnil. S postupujícím věkem se začíná čas jakoby zrychlovat. Pokud tedy nezačnete se svými plány včas, je možné, že vám na ně později již nebude zbývat ani čas, ani energie.

Cestujte

Cestování, když je člověk mladý, je skvělý způsob, jak se učit nové věci a vytvářet si skvělé vzpomínky. Dostane vás na místa, která vás přinutí zajímat se o problémy, které jsou větší než vy. Jde o to zažít skutečné riziko a dobrodružství, takže po zbytek života nemusíte žít ve strachu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bestlifeonline.com