Zakázané potraviny pro pacienty s poruchou štítné žlázy

Nedostatek jódu může narušit jeden z našich nejdůležitějších orgánů – štítnou žlázu. Otoky a bolest krku a hrudníku, nervozita, potíže s dýcháním, obtížné polykání, všechny tyto příznaky se mohou objevit, máte-li problémy se štítnou žlázou. Pokud lékař zjistí, že máte poruchu funkce štítné žlázy, nezapomeňte ze svého jídelníčku vyloučit následující potraviny, které by v opačném případě mohly situaci jen zhoršit.

Cukr

Cukr má negativní vliv nejen na funkci štítné žlázy, ale také na spoustu dalších našich orgánů.

Sója

Sója má vliv na funkci některých hormonů, a proto, užíváte-li léky na štítnou žlázu, mezi užitím léků a konzumací sóji musí uplynout několik hodin. Kvůli svému obsahu isoflavonoidů brání schopnosti štítné žlázy vstřebávat jód.

Smažené potraviny

Potraviny smažené na velkém množství tuku nebo oleje jsou velmi nezdravé, to se obecně ví. A v případě štítné žlázy tomu není jinak. Obsahují hodně trans-tuků a mají negativní vliv na funkci štítné žlázy.

Křížová zelenina

Obsahují isothiokynády, které inhibují schopnost štítné žlázy absorbovat jód. Seznam zakázané zeleniny zahrnuje zelí, růžičkovou kapustu, brokolici nebo květák.

Lepek

Stejně jako sója mají i potraviny obsahující lepek negativní vliv na funkci štítné žlázy. Vyvarujte se potravinám s vysokým obsahem lepku, jako je žito, ječmen nebo pšenice.

Káva

Lékaři tvrdí, že více než jeden šálek kávy denně nemá příliš pozitivní vliv na funkci štítné žlázy a nadledvin.

Co můžeme jíst při problémech se štítnou žlázou?

Potraviny, které jsou povolené při poruše štítné žlázy, jsou:

  • Mořské zelí
  • Švestky
  • Mořské plody
  • Špenát
  • Borůvky
  • Jablka

Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.harvard.edu