Základní hormony, které ovlivňují tělesnou hmotnost

Nadváha a obezita se stala civilizační chorobou. Záliba v tučném a nezdravém jídle a sedavý životní styl jsou ale pouze jedním dílčím aspektem, který se na této situaci podílí. Ve skutečnosti jsou na vině ukládání tělesného tuku i jiné věci, jako je například hormonální nerovnováha. To, že zhoršená funkce štítné žlázy se negativně odráží na náhlém nárůstu hmotnosti, je už všeobecně známá věc. Že ale tyto hormony nejsou jediné, které se na vzniku obezity podílejí, už tolik známo není. Mnoho lidí se tak snaží zhubnout pomocí diet a cvičení naprosto bez úspěchu. Prozradíme vám, které hormony se mohou podílet na nadbytku vašeho tělesného tuku.

Leptin

Hlavní funkcí leptinu v těle je adaptace organismu na hladovění. Podílí se na udržení energetické rovnováhy, omezuje příjem potravy a zvyšuje energetický výdej. Pomáhá také regulovat kardiovaskulární, imunitní a metabolické funkce a hlavně signalizuje tělu úroveň tělesné tukové tkáně a případnou nutnost ji zvyšovat. Tím se řadí mezi klíčové látky, které mají vliv na tělesnou hmotnost.

Správnou hladinu leptinu v organismu si můžeme udržet tak, že omezíme potraviny, které způsobují alergické reakce, přestaneme konzumovat slazené nápoje, sladkosti a trans-tuky. Měli bychom také spát alespoň 8 hodin denně a pravidelně se hýbat.

Kortizol

Tento stresový hormon je produkován tělem ve stresových situacích a také při nedostatku spánku. Vysoká hladina kortizolu v krvi způsobuje extrémní hlad, aby dodal tělu energii pro zvládnutí stresové situace, a tím vede také k přibývání na váze.

Hladinu kortizolu v krvi snížíte tak, že budete přijímat méně cukrů a sacharidů obecně (tedy pečivu, škrobnatým potravinám atd.) a nahradíte je bílkovinami a zdravými tuky. Ty totiž na rozdíl od uhlohydrátů nevyvolávají inzulinovou reakci a nevedou tak k ukládání tuků. I když tedy kortizol vyvolá chuť k jídlu, tělo nemá co a jak ukládat. Je vhodné také dostatečně spát a odpočívat.

Inzulín

Kdykoliv sníte něco, co obsahuje cukry nebo sacharidy, tělo vyplaví inzulín, který má na starosti regulovat hladinu krevního cukru. Ten je umisťován do zásoby ve svalech, játrech a tukové tkáni. Pokud proto nemáte dostatek fyzické aktivity, při níž byste spotřebovali veškerou glukózu, kterou do svého těla jídlem dostanete, uloží se její přebytek tam, kde to chcete nejméně.

Řešením je proto buďto více se hýbat, anebo omezit příjem sacharidů v době, kdy je tělo nemá šanci spotřebovat.

Ghrelin

Hormon hladu, který vyvolává nutkání jíst. Nejvyšší hladina ghrelinu je v těle těsně před jídlem a nejnižší naopak hodinu až hodinu a půl po jídle. Lidé s nadváhou přitom mají tohoto hormonu v krvi neustále podobné množství, a proto mají pořád hlad. Pro jeho regulaci jezte méně glukózy a fruktózy, naopak zařaďte bílkoviny a zdravé tuky a pijte více vody.

Obrázky: Fitnessandpower