V přírodě už se nemusíte obávat klíšťat. Organické repelenty z esenciálních olejů

Letní počasí láká k výletům do přírody. I to s sebou ale nese některá nebezpečí. Jedním z nich jsou klíšťata, která se v posledních letech značně přemnožila a která jsou známá jako přenašeči závažných chorob od boreliózy po smrtelný zánět mozkových blan. Kromě nejrůznějších více či méně účinných repelentů z obchodu existují také přírodní metody, jak tyto malé upíry od sebe udržet v patřičné vzdálenosti a nemuset se tak bát případných nepříjemných důsledků jejich skromné návštěvy v našem tělním systému.

Klíšťata, stejně jako další druhy hmyzu, například. komáři či ovádi, nemají rádi některé druhy pachů a budou se od nich raději držet dál. Většinou se jedná o éterické oleje, které snadno pořídíte v drogeriích či specializovaných obchodech za pár korun a prokážou vám mnohdy lepší službu, než chemické preparáty proti hmyzu. Přinášíme vám čtveřici nejlepších z nich.

Levandule

Známá nafialovělá velmi aromatická bylina je pro lidské tělo blahodárným přínosem, některé druhy hmyzu její vůni doslova nenávidí. Zatímco motýli a včely jsou touto vůní magicky přitahovány, komáři, klíšťata a ovádi ji nemohou doslova ani cítit. Snítka levandule nebo pár kapek levandulového oleje na těle vám tak pomůže udržet je od sebe dál.

Polej obecná neboli Máta polej

Tento druh máty je ve vyšší koncentraci toxická i pro člověka, pro hmyz ale stačí i minimální množství, které je pro lidi bezpečné. Její nevýhodou je, že není tolik rozšířená, a proto se namísto ní často používá obyčejná máta peprná. Není sice tak efektivní, ale funguje také.

Citronová tráva

Citronela neboli Lemongrass je tropická rostlina s typickou citrónovou vůní, která je jedním z nejefektivnějších odpuzovačů hmyzu vůbec. Funguje nejen na klíšťata, ale také na komáry, mouchy, vši, ovády a další spoustu obtížného hmyzu. Citronelový olej může být aplikován přímo na kůži a skvěle funguje.

Eukalyptus

I malé množství eukalyptového oleje je pro hmyz naprosto nesnesitelné. Velmi ostrá vůně této tropické rostliny je udrží v uctivé vzdálenosti. A pokud už vás něco pokouše, eukalyptový olej umí ranku velmi dobře vydezinfikovat a snížit otoky.

Obrázky: Pixabay