Čtyři nejčastější příznaky infarktu, o kterých musíte vědět a nesmíte ignorovat

Většina lidí má infarkt spojený s náhlou vystřelující bolestí v hrudníku. Ve skutečnosti tohle však není jediný příznak hrozícího infarktu a vlastně ve srovnání s ostatními symptomy není ani nejčastější. Neprůchozí srdeční tepna se naopak projevuje mnohem méně nápadně, což je také příčinou toho, že velká spousta srdečních příhod často nebývá ani samotným pacientem rozpoznána. Výjimkou tak nejsou osoby, které prodělaly i dva a více infarktů, aniž by o tom měly tušení. To se pak negativně odráží na jejich zdravotním stavu a zvyšuje riziko, že ten další infarkt bude jejich poslední. Proto je dobré znát i ty méně nápadné znaky toho, že průchod do vašeho srdce blokuje krevní sraženina.

Otoky nohou

Oteklé nohy bývají často interpretovány jako známka špatného životního stylu, příliš dlouhého stání nebo naopak sezení. Ve skutečnosti však otoky značí mnohem více věcí, jako jsou třeba hormonální problémy, nebo právě srdeční choroby a infarkt. Nedostatečný krevní oběh totiž často vede k zadržování vody v těle a to způsobuje otoky břicha, nohou, kotníků a chodidel. Kromě toho může abnormální srdeční funkce vést k náhlému přibývání na váze, a to bez ohledu na sníženou chuť k jídlu.

Úzkosti

Lidé, kteří přežili infarkt, uvádějí, že bezprostředně předtím zažili panickou ataku. Je sice pravdou, že pouhá úzkost a panika nemusí nutně znamenat infarkt, nicméně je lepší vyvolat planý poplach, než zanedbat infarkt. Zejména pokud se panika vyskytuje spolu s dalšími projevy, je vhodné poradit se s lékařem.

Bolest v různých částech těla

Ačkoli většinou se infarkt projevuje bolestí na hrudi, která vystřeluje do paže, krku, břicha a zad, může se stát, že je bolest cítit v úplně jiných částech těla, třeba v rukou nebo mezi lopatkami.

Kašel

Kašel je pokusem těla vyrovnat nedostatečné proudění okysličené krve z plic. Často bývá tento typ kašle provázen krvavým hlenem, sípáním a dušností. To je příznak hromadění tekutiny na plicích a je to jeden ze závažných příznaků, které bychom nikdy neměli ignorovat.

Obrázky: Freepik