Rakovina jícnu postihuje zejména muže. Tři základní příznaky by však měl znát každý bez ohledu na pohlaví

Rakovina jícnu je extrémně nebezpečná, bolestivá a nepříjemná, protože díky ní můžete jíst jen tekutou stravu. Navíc často postupuje velmi rychle. Rakovina jícnu obvykle začíná v buňkách, které se nacházejí na vnitřní straně jícnu. Nádor se může nacházet kdekoli podél jícnu, a to včetně místa, kde se jícen spojuje se žaludkem.

Tento typ rakoviny postihuje podle statistik více muže než ženy

Jedná se o šestou nejčastější příčinu smrti spojenou s rakovinou. Lékaři dnes velmi dobře vědí, že rakovina přímo souvisí se životním stylem. Není proto žádným překvapením, že mezi rizikové faktory rakoviny jícnu patří pití alkoholu, kouření, špatné stravovací návyky a obezita.

Příčiny

Podle American Cancer Society není vůbec jasné, co přesně způsobuje rakovinu jícnu. Některé rizikové faktory, které jsme uvedli výše, zvyšují pravděpodobnost jejího výskytu a vývoje, ale pravá příčiny není známá. Pití alkoholu a kouření nicméně poškozuje DNA buněk ve vnitřní výstelce jícnu, a proto jsou tyto zlozvyky skutečnými rizikovými faktory, které mohou vést k rakovině.

Problém s polykáním

Bohužel většina příznaků je odhalena až v pokročilých stadiích onemocnění. Mnohé z těchto příznaků jsou způsobeny jinými nemocemi nebo běžnými stavy, a proto si jich ani nevšimneme. Zaručeně byste ale měli sledovat následující tři příznaky a v případě potíží kontaktovat lékaře, aby provedl vyšetření. Prvním jsou problémy s polykáním. Jedná se o nejčastější příznak rakoviny jícnu, kdy máte pocit, že máte v krku knedlík. Příznak se postupně zhoršuje a objeví se bolest při polykání, protože se jícen zužuje kvůli růstu nádoru.

Hubnutí bez důvodu

Asi polovina pacientů, kteří trpí rakovinou jícnu, začnou nevysvětlitelně hubnout. Ztráta váhy většinou přijde zcela nečekaně. Může to být způsobeno tím, že méně jíte a nemáte takovou chuť k jídlu, což je způsobeno rakovinou.

Přetrvávající kašel nebo chrapot

Kterého se nemůžete zbavit. Pokud jste již vyzkoušeli všechny možné léky, čaje i bylinky a nic nefunguje, kontaktujte svého lékaře.

Léčba

Existuje hned několik způsobů, jak léčit rakovinu jícnu. Tři z nejběžnějších způsobů, které váš lékař bude zvažovat, je chirurgická operace, radioterapie nebo chemoterapie. V případě chirurgického zákroku se jedná o tzv. „esofagektomii“, kdy dojde k odstranění části nebo většiny jícnu a některých tkání, které ho obklopují. Radioterapie se používá k poškození nebo zabití rakovinných buněk, které onemocnění způsobují. Často se cílí přímo na samotný nádor v jícnu.

Chemoterapie

Poslední možností, kterou všichni velmi dobře známe, a používá se u mnoha typů rakoviny, je chemoterapie. Jedná se o podávání léků k zastavení nebo zabití rakovinných buněk. Některé léky se používají ve formě perorální pilulky, jiné se podávají intravenózně, přímo do krevního řečiště. Záleží na tom, jaké léky lékař zvolí jako lepší léčbu u konkrétního pacienta.

Prevence

Stejně jako u ostatních druhů rakoviny, neexistuje způsob, jak rakovině zcela zabránit. Můžete ovšem ze svého života odstranit rizikové faktory, které jsou uvedeny výše a tím snížit riziko onemocnění tímto i jinými typy rakoviny. Pečujte o své tělo, jezte zdravě a pravidelně se hýbejte. Jedině tak můžete předejít mnoha chorobám, se kterými byste se museli léčit. Mnoho z nich je navíc život ohrožujících, takže vám zdravý životní styl skutečně může zachránit život.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Sciencetimes.com, Cancer.org