Černé díry, původ vesmíru a teorie všeho jsou jen některé z příspěvků, které nám zanechal génius jménem Stephen Hawking. Jednou z nejzásadnějších vědeckých a mediálních událostí roku 2018 byla bezpochyby jeho smrt ve věku 76 let. Stephen Hawking byl prestižním britským fyzikem a kosmologem, který přinesl teorie o původu, současnosti a budoucnosti vesmíru na dosah každému. Zde je jeho pět nejdůležitějších objevů pro naši společnost, díky kterým si jej navždy uchováme v paměti.
Černé díry
Mnoho z jeho prací se točí kolem černých děr a jejich chování, proto se v jeho teoriích často objevují. Černá díra je oblast vesmíru s tak velkým množstvím koncentrované hmoty, že brání jakémukoli objektu uniknout z dosahu její gravitační přitažlivosti. Dokonce i světlo je absorbováno. Einsteinova teorie relativity přiměla fyziky po celém světě, aby černé díry začali brát vážně, a Hawkingův následný výzkum umožňuje dnešním vědcům mnohem lépe porozumět jejich teorii.
Hawkingovo záření
V roce 1976 ve své “teorii záření” dospěl k závěru, že černé díry jsou nejen schopné přilákat hmotu do svého nitra, ale mohou také vyzařovat energii, ztratit hmotu a dokonce i zmizet.
Potvrzení velkého třesku
Hawkingova práce pomohla otestovat teorii, že na začátku všeho byl velký třesk. Tato teorie byla představena ve 40. letech 20. století. Hawkingova spolupráce s britským matematikem Rogerem Penrosem potvrdila její pravdivost.
Teorie všeho
Největší mezinárodní pozornost přilákala jeho práce “teorie všeho”, která naznačuje, že vesmír se vyvíjí podle přesně definovaných zákonů, které nám mohou dát odpovědi na jakékoli otázky, například o původu vesmíru.
Stručná historie času
Navzdory složitosti všech těchto konceptů se Hawking velice snažil šířit kosmologii v pojmech, které jsou snadno srozumitelné široké veřejnosti, což byl jeho bezprecedentní úspěch. Výtisků jeho knihy Stručná historie času, vydaná v roce 1988, se po celém světě prodalo více než 10 miliónů.
Foto: APA – Austria Press Agency, Zdroj: Bioguia.com