Vitamín D patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích, a to spolu s vitamíny A, E a K. Jeho význam pro lidské zdraví zdůrazňují odborníci také v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru, protože patří k důležitým preventivním nástrojům.
Jaké jsou zdroje vitamínu D
Vitamín D se přirozeně vyskytuje v lidském těle, získáváme ho zejména díky působení Slunce, resp. jeho paprsků na kůži. V letních měsících jen díky slunečním záření tělo vytváří asi 80 % potřebné dávky. Toto množství se však s ubývajícím slunečním svitem snižuje a poté je třeba vitamín D tělu dodávat jinými cestami, a to ve formě doplňků výživy, dostupných v lékárnách, nebo také přímo ve stravě.
Pokud jde o přirozené zdroje tohoto vitamínu, pak jej lze získat z:
- Tučnějších ryb
- Jater
- Masa
- Mléčných výrobků
- Vaječného žloutku
Přínosy vitamínu D pro lidské tělo
Význam tohoto vitamínu je dán zejména jeho širokospektrálním působením, protože se vyskytuje prakticky ve všech buňkách a tkáních a má vliv na obrovské množství důležitých chemických reakci, které v lidském organismu probíhají a zajišťují jeho fungování.
Je důležitý zejména pro imunitní systém a také pro stavbu zubů a kostí, což je podstatné zejména u dětí v době jejich růstu.
Nástrahy nedostatku (ale i předávkování)
Vzhledem k důležité úloze tohoto vitamínu pro stavbu kostí je logickým důsledkem jeho nedostatku osteoporóza u dospělých a křivice u dětí. Děti jsou pak také náchylnější například i ke zlomeninám nebo dokonce i k poruchám spánku. Pokud jde o imunitní systém, pak se nedostatek vitamínu D projeví zejména větší náchylností daného člověka k různým respiračním onemocněním, které se mohou i opakovat.
Více však neznamená vždy lépe, a proto je třeba dát pozor také na výrazné převyšování doporučených denních dávek. Takovýto postup by totiž mohl způsobit až řídnutí kostní tkáně a také vyšší kazivost zubů.
Obrázky: Freepik