Zvýšenou hladinu estrogenu dává tělo najevo jasnými signály. Odhalte je, dokud je čas

Hormonální rovnováha je klíčem ke správné funkci celého těla. Pakliže však některý hormon přebývá, rovnováha se zbortí a tělo začne vykazovat podivné chování a nepříjemné symptomy. Ženský hormon estrogen je důležitý pro ženské reprodukční funkce, ale jistým způsobem ovlivňuje stav celého organismu. Jeho nadbytek proto vyvolává nepříjemné fyzické symptomy. Nadprodukce estrogenu přitom může být způsobena celou řadou věcí, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka či prudký úbytek hmotnosti a celá řada dalších. Poradíme vám, jak poznat, že je v těle estrogenu mnoho.

Nárůst tělesné hmotnosti

Produkcí estrogenu se tělo obvykle připravuje na příchod miminka a upravuje tělo pro hladký průběh těhotenství. K tomu patří také nabírání tukové tkáně, která má ochránit a zahřívat vyvíjející se zárodek. I když však těhotná nejste a tělo vytvoří příliš mnoho estrogenu, vyvolá to nežádoucí nárůst hmotnosti.

Zvětšená a/nebo citlivá prsa

Vysoká hladina estrogenu v krvi se odrazí také na velikosti a citlivosti prsou, které jsou nedílnou součástí ženského reprodukčního mechanismu. Tento příznak je také jedním z nejlepších signálů nadprodukce estrogenu v těle.

Nepravidelná menstruace

Nepravidelnost měsíčního cyklu může nastat z celé řady nejrůznějších důvodů, a to včetně vysoké hladiny ženských pohlavních hormonů. Kromě toho může být menstruace mnohem silnější než obvykle.

Výkyvy nálady

Příliš mnoho estrogenu mívá neodvratný vliv na naši náladu a emocionální prožívání. Mohou se objevit záchvaty paniky, úzkost, deprese i poruchy soustředění.

Bolesti hlavy

Jestliže vás často trápí bolesti hlavy a migrény, estrogenová dominance může být klíčovým faktorem v jejich vzniku.

Nízká chuť na sex

Nechuť na intimní hrátky může souviset s hormonální nerovnováhou. Pokud máte delší dobu potíže v této oblasti, bez váhání se obraťte na svého lékaře.

Obrázky: Freepik