Bolest hlavy, nevolnost a únava, klasické příznaky ranní kocoviny po příliš příjemném večeru. Zpravidla se všechny tyto známky ale dají zvládnout díky uspokojivému pocitu, že jsme se zase viděli s přáteli a užili si sympatickou společnost. Nebo se může stát, že uvnitř máte pocit prázdnoty. Pak se vám přihodilo, že kromě běžné kocoviny trpíte i kocovinou společenskou. Vysvětlíme proč.
Co je společenská kocovina?
Možná jste před koronavirovou krizí nic podobného nezaznamenali, ale po roce karantény mnoho lidí po večerním setkání s přáteli trpí pocitem prázdnoty a vyčerpáním. Může to znít až neuvěřitelně, ale v podstatě se stalo to, že jsme zapomněli, jak komunikovat s okolím. Takovou situaci můžete přirovnat k tomu, když se po dlouhé době vrátíte ke cvičení. Také musíte pomalu a po krůčkách, abyste opět vybudovali svalovou hmotu. Totéž platí i pro vaše „sociální svaly“.
Problémy socializovat se
Společenskou kocovinu prožívají především introverti. Tito lidé mají problém se socializovat a to stejné teď prožívá čím dál tím větší počet dalších lidí. Tajně toužíte po klidu, utéct někam daleko od společenských událostí. Dlouhé období změn, stresu a krize nás změnilo, aniž bychom si to zpočátku vůbec uvědomovali.
Krok za krokem
Naslouchejte svému tělu. Jste po setkání s lidmi unavení? To pak znamená, že jste si dali příliš vysokou dávku socializace. Tu si musíte vybudovat krok za krokem, abyste měli vše pod kontrolou. Pokud se vám do nějaké společenské akce nechce, k ničemu se nezavazujte. Ale také nezůstávejte zcela izolovaní. Nemusíte být pouze sami, ale také nemusíte mít narvaný diář schůzkami.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: margriet.nl