Časté svědění v podpaží. Nepříjemný problém, který může mít mnoho příčin

Svědění v podpaží a následné poškrabání se je sice uspokojující, ale co si budeme povídat, pro okolí to může působit přinejmenším zvláštně. Kromě toho se jedná pouze o dočasné řešení, které nabízí jen chvilkovou úlevu. Chcete-li s tím něco dělat, je důležité vědět, odkud časté svědění v podpaží pochází. Může mít totiž spoustu příčin, tudíž i spoustu řešení.

Běžné příznaky

Zpočátku je svědění v podpaží často způsobeno podrážděním pokožky. Mezi běžné příznaky patří:

  • Zarudlá pokožka
  • Citlivost
  • Otoky
  • Šupinky nebo pupínky

Zde je několik příčin, které takové podráždění a následné svědění mohou způsobit.

Deodorant

Klasickou příčinou je používání nevhodného deodorantu. Může trpět zejména čerstvě oholené podpaží, protože je deodorant v přímém kontaktu s pokožkou, nebrání mu žádné ochlupení. Přípravek pak blokuje potní žlázy. V tomto případě je nejlepší zvolit deodorant bez obsahu alkoholu a co nejjemnější. Pomůže také chvíli si neholit podpaží, aby měla pokožka čas se zahojit.

Hormony

Svědění v podpaží může být také způsobeno hormonální nerovnováhou, například při těhotenství nebo po něm, během menopauzy nebo po užívání hormonální antikoncepce.

Holení

Samotné holení může být také jedním z důvodů, proč vás podpaží často svědí. Často je na vině tupá žiletka, proto je nutné ji pravidelně vyměňovat, protože nečistoty na dlouho používané čepeli mohou způsobit podráždění, zánět a svědění. Nikdy se neholte nasucho, vždy používejte zvlhčovací krém.

Ekzém nebo psoriáza

Dráždivé látky nebo alergeny mohou způsobit kontaktní dermatitidu. Nedávno jste vyměnili prací prášek nebo mycí gel? Pak je velká šance, že právě to jsou ty důvody ke svědění v podpaží. Ovšem může se jednat i o psoriázu nebo ekzém, v takových případech můžete v podpaží zaznamenat i svědivé zarudlé skvrny.

Plísně

Kvasinková infekce je také běžnou příčinou svědění v podpaží. Často se vyvíjí v teplých a vlhkých záhybech těla, což podpaží rozhodně je. V takovém případě je nejlepší požádat svého lékaře o speciální krém a chvíli nosit volné oblečení, aby mohlo postižené místo dýchat. Kromě toho se jej snažte udržovat co nejčistší pomocí vlažné vody.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl