Chcete-li snížit hladinu cholesterolu, jednou z potravin, na které nesmíte zapomínat, jsou tuky. Nemluvíme o dodržování nízkotučné stravy, ale vyhýbání se špatným tukům a upřednostňování těch dobrých. Lidské tělo tuky potřebuje, ale je velký rozdíl mezi tím, které se rozhodnete konzumovat. Proto se dnes podíváme na dobré tuky, které vaše tělo potřebuje a rozhodně byste se jich neměli obávat.
Jaké jsou dobré a špatné tuky?
Dobré tuky jsou ty, které jsou přirozeně tekuté při pokojové teplotě. Myslete přitom na olivový olej, oleje obsažené v oříšcích a semenech, tuky v avokádu nebo oleje, které obsahují ryby. Na druhou stranu špatné tuky jsou ty nasycené a trans-tuky. Myslíme například máslo, tuk ve smetaně, mramorování na hovězím mase, tuk na kuřeti nebo kokosový olej. Tento typ tuku může hrát velkou roli při zvyšování LDL (špatného cholesterolu).
Ovšem horší než nasycené tuky jsou trans-tuky. Trans-tuky se v přírodě vyskytují, ale pouze v malém množství. My se jim vystavujeme prostřednictvím zpracovaných a balených potravin. Jedná se o tuky, které byly při pokojové teplotě tekuté, ale chemickým procesem se změnily na pevné látky. Myslíme především kukuřičný a sójový olej. Trans-tuky zvyšují LDL a zároveň snižují HDL (dobrý cholesterol) a zvyšují známky zánětu v těle. Měli byste je proto hodně omezit, ideálně ho zcela vyřadit ze svého jídelníčku, i když to nejspíš nebude jednoduché.
Proč se špatné tuky vůbec používají?
Zásadní otázkou je, proč se se špatnými tuky vůbec setkáváme v potravinách, když jsou pro lidské tělo škodlivé. Odpověď je velmi jednoduchá. Protože je jejich výroba levná, nezkazí se a mají příjemnou chuť. Jsou tedy dokonalým tukem pro výrobce a zpracovatele potravin.
Freepik
Pokud jde o trans-tuky, musíte být velmi ostražití. Doslova musíte číst etikety s přísadami potravin. Nejen štítky s výživou, protože ty vám mohou poskytnout falešný pocit bezpečí, jelikož výrobci se snaží nařízení neustále obcházet. Při pročítání byste měli hledat zejména slovo „hydrogenovaný“. Pokud je tam, dejte jídlo v obchodě zpět na polici. Takový kousek by se rozhodně neměl dostat do vašeho košíku a už vůbec ne do vašeho těla.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com