Horečka je v podstatě obrannou reakcí lidského organismu na patogen v těle. Díky ní se snaží s virem nebo bakterií vypořádat. Je běžným projevem například u chřipkových či zánětlivých onemocnění. Někdy však může značit i závažnější potíže.
Jak se definuje horečka?
Normální stav je, když naměříte na teploměru 36 až 36,9 °C. Pokud vaše tělesná teplota stoupne nad 38 °C, můžeme již hovořit o horečce. Tato reakce je vyvolána hypotalamem a je určitou obranou proti mikroorganismům, které pronikly do těla. Typicky se tedy budete cítit schvácení, malátní a organismus vyprodukuje i značné množství potu. Pokožka je při horečce na omak velmi teplá.
V jakých případech je vhodné zbystřit?
Horečka se může dostavit přechodně a zpravidla po užití antipyretik (léků snižujících teplotu) klesá. Kdy je ale vhodné zpozornět? Zejména v těchto případech.
Hraniční termín jsou tři dny
Horečka neklesá a přetrvává: problematický je stav, kdy horečka neklesá ani po podání běžných antipyretik. Pakliže se necítíte v kondici a obtíže nemizí, určitě navštivte lékaře. Hraniční termín je po cca 3 dnech neustávajících teplot.
Přidávají se další projevy
Přidružují se další projevy: pokud zaznamenáte kromě horečky i problémy s dýcháním, tlak na hrudi, zvýšenou únavu, rychlý pulz a objeví se i namodralé rty, neváhejte s přivoláním záchranné služby nebo s přepravou k lékaři.
Freepik
Bolesti břicha
Objevily se bolesti v pravé části břicha: horečnatý stav spojený s bolestmi na pravé straně břicha může bezesporu poukazovat na náhlou příhodu břišní. Ta může být spojená například se zánětem slepého střeva. Je důležité se ihned podrobit vyšetření, aby se zjistila příčina obtíží.
Dolní část zad
Objevily se bolesti v dolní části zad a krev v moči: tyto projevy mohou ve spojení s horečkou poukazovat zase na infekci v močovém ústrojí. S návštěvou lékaře či pohotovosti tedy neváhejte.
Bolest krku
Objevily se bolesti v krku: jakmile máte horečnatý stav a trpíte i obtížným polykáním, může se jednat o angínu či jinou bakteriální infekci v hrdle. Je potřeba podrobit se vyšetření u praktického lékaře, který zpravidla nasazuje antibiotika. Ta problémy potlačí a postupně organismus uzdraví.
Freepik
Bolest kloubů
Pociťujete bolesti kloubů: pokud z ničeho nic bojujete s horečkou a oteklými i bolestivými klouby, může to poukazovat na autoimunitní onemocnění zvané revmatoidní artritida anebo také na osteoartritidu. Dalšími přidruženými projevy může být únava, bolesti svalů, úbytek hmotnosti a necitlivost či brnění v končetinách. Nutné je v tomto případě vyšetření na zánětlivé markery v krvi.
Jak změřit tělesnou teplotu?
A na závěr si řekněme, jak zjistit, zda máte horečku. Existuje několik možností. Nejčastěji se užívá u dospělých měření v podpaží. U velmi malých dětí se pak používají teploměry rektální, které se vkládají do konečníku. Moderní teploměry ovšem umí naměřit tělesnou teplotu i v ústech, v uchu anebo na čele. Zde je výčet hodnot, podle kterých poznáte, zda je tělesná teplota v normě či nikoliv:
- 35,7 °C a nižší hodnota značí podchlazení
- 35,8 až 36,9 °C značí teplotu normální
- 37 °C až 37,5 °C značí teplotu zvýšenou
- 37,6 °C až 38 °C značí nastupující horečku
- 38,1 °C a výše značí horečku střední, vysokou a velmi vysokou
- Tělesná teplota kolem 40 °C a výše je život ohrožující a je nutné ihned přivolat záchrannou službu, pakliže nefungují léky ani zábaly
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: The Healthy