Sepse je celková reakce organismu na vniknutí patogenu do krve. Dozajista může dotyčného ohrozit na životě. Proto je časná diagnostika a léčba zásadní. Ovšem ne vždy je tento stav rozpoznatelný. Proto je záhadno sledovat varovné projevy, které mohou sepsi detekovat.
Horečka, velmi nízká tělesná teplota a zimnice
Prvotním příznakem sepse neboli otravy krve je horečka. Tělesná teplota se často pohybuje kolem 38 °C a výš. A co ji vlastně vyvolává? Jsou to toxiny, které se dostanou do krve nemocného a následně vyvolají zánětlivý proces. Obecně se dá říct, že nejohroženější jsou lidé, kteří mají oslabený imunitní systém. U závažnějších případů pak může dojít k značnému poklesu tělesné teploty. Nemocný současně poměrně často pociťuje zimnici, která se právě střídá s horečkou. Tyto stavy jsou pozorovatelné i při jiných onemocněních (např. u chřipky).
Netypické bolesti a celkové zdravotní nepohodlí
Jedinec, jehož organismus bojuje s otravou krve, může pociťovat i bolestivost po celém těle anebo v určité lokalitě. Uveďme si skutečný případ dvanáctiletého chlapce z Ameriky, který měl bohužel fatální následky. Rory Staunton si jednoho dne začal stěžovat na žaludeční nevolnosti a bolesti nohy. Proto lékaři provedli celou řadu vyšetření a přišli se závěrem, že chlapec je zřejmě dehydratovaný a má podrážděný žaludek. Jenže jeho obtíže se stupňovaly a tak ho rodiče museli přepravit do nemocnice. Zde bohužel dítě za dva dny zemřelo na sepsi po poranění ruky během tělocviku. Proto nelze podceňovat i neurčité příznaky a je nutné provést komplexní vyšetření.
Další varovné signály, které byste měli sledovat
Abyste předešli vážnému stavu, je potřeba sledovat tyto projevy:
- Nízký krevní tlak
- Tachykardie neboli rychlý pulz
- Zrychlené dýchání a dušnost
- Bledost, skvrnitost a vlhkost kůže
- Značná únava, ospalost a dezorientace
- Nedostatečné vylučování moči
- Nevolnost, zvracení a průjem
Freepik
V jakých případech se může sepse rozvinout?
Dvěma nejohroženějšími skupinami, co se týká možného rozvoje sepse, jsou lidé ve vyšším věku (senioři) a také velmi malé děti (novorozenci, kojenci, batolata). Rizikoví jsou pak rovněž lidé, kteří mají oslabený imunitní systém. Septický stav se může rozvinout v souvislosti s jakýmkoliv vážným úrazem, při němž byly poraněné vnitřní orgány. Ovšem infekce se do těla může dostat i prostřednictvím chirurgických zákroků, povrchových zranění či nesterilním zaváděním invazivních vstupů (např. močový a centrální i periferní žilní katetr).
Jaké jsou šance na přežití?
Sepse je velmi vážný stav, který je zpravidla diagnostikován v pozdější fázi. Proto se pohybuje úmrtnost při otravě krve bohužel poměrně ve vysokých procentech (mezi 25 až 50 procenty). Kritický je pak septický šok, při kterém dochází k selhávání několika orgánových soustav současně.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: The Healthy