Nepodceňujte co vidíte v míse. Změny barvy nebo zápachu moči mohou být signálem, že ve vašem tělě je něco v nepořádku

Svou moč vidíme každý den, ale obvykle jí nevěnujeme velkou pozornost, dokud neuvidíme něco jiného a velmi neočekávaného. Změny barvy nebo zápachu moči mohou být signálem, že se uvnitř vašeho těla číhá něco nebezpečného, nebo to nemusí znamenat také vůbec nic.

Změny barvy nebo zápachu 

Změn se nemusíte okamžitě obávat, protože někdy to může být naprosto normální a ve většině případů se s jinak zbarvenou močí ani nesetkáte, pokud neužíváte určité druhy léků. V některých situacích vás může vyděsit, ale zcela zbytečně. Naopak jindy se díky tomu dozvíte, že s vámi není něco v pořádku a potřebujete lékařskou pomoc. Někdy vás to může uchránit před velkými zdravotními potížemi a dokonce vám to může zachránit život.

Žlutá

Normální moč je obvykle čirá až žlutá, v závislosti na stravě a stavu hydratace. Čím lepší je vaše hydratace, tím světlejší moc bude. Naopak v případě dehydratace bude mít moč koncentrovanější a tmavší žlutou barvu. Pokud je tmavě žlutá, měli byste pít více tekutin. Soustřeďte se na to především během parného léta nebo při cvičení. Ideálně by měla moč spíše připomínat vodu, být světlá a čirá. Pokud s doplněním tekutin moč zesvětlá, je všechno v pořádku.

Červená

Červená moč je nejčastěji způsobena krví. Ta se může pohybovat od červeného odstínu po rozlišitelnou krev, někdy se sraženinami. Přítomnost krve není normální, i když je mikroskopická nebo se objeví jen jednou. Zdrojem krve může být poškození ledvin, močovodu nebo močového měchýře z důvodu něčeho, co dráždí sliznici, jako např. kámen, infekce, katetr, operace nebo nádor. Pokud máte v moči krev, budete potřebovat vyšetření. To zahrnuje CT pro kontrolu ledvin a močovodů. Navštivte urologa, aby vše zkontroloval a zjistil, jestli je skutečně vše v pořádku.

Nachová

Fialová moč je velmi vzácná, ale někdy ji lze pozorovat u starších pacientů, kterým jsou vypouštěny močové měchýře pomocí katetru. Fialová moč označuje reakci mezi bakteriemi a plastovým drenážním vakem. V jiném případě se fialová moč prakticky neobjeví, takže se s ní s největší pravděpodobností nikdy nesetkáte. S následující byste se ovšem setkat mohli.

Hnědá moč

Hnědá moč je způsobena rozpadem svalů po vážném poškození, traumatem s významným poškozením nebo zneužíváním alkoholu či drog. Problémy s játry (např. hepatitida) mohou také způsobit hnědou moč, protože přebytek bilirubinu z jater je vyplavován močí. Pokud máte hnědou moč, musíte jít k lékaři nebo co nejdříve na pohotovost. V případě, že budete tento problém ignorovat příliš dlouho, mohlo by dojít k poškození nebo selhání jater.

Další netradiční a potenciálně zabarvení moči

Modrá nebo zelená moč pochází nejčastěji z léku, který snižuje podráždění způsobené infekcí nebo některými způsoby léčby močového měchýře. Amitriptylin, indimethacin (Indocin) a anestetikum propol (Diprivan) také mohou způsobit takto zbarvenou moč. Černá moč je extrémně vzácná, ale lze ji pozorovat při poškození ledvin některými přísadami na barvení vlasů. Jedná se o velmi vážnou situaci a vyžaduje okamžitou pomoc. Máte-li jakékoli dotazy a nejasnosti, vždy je nejlepší navštívit svého lékaře a konzultovat celou věc s ním.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com