Mnoho lidí má pocit, že se jim tuk ukládá pouze na jednom místě – okolo stehen a boků. A není to jen pocit, ale může to tak být i ve skutečnosti. U některých lidí totiž nemusí být ukládání tuku vyvážené, ale může se soustředit právě do určité oblasti, která pak roste velmi rychle a vytváří neproporční tělo. Je však třeba pochopit, že je to úplně normální. Tuk nás má chránit a má v našem těle (zejména u žen) svou důležitou roli. Bohužel musíme brát v úvahu, že naše strava se během historie značně proměnila a dnes už nepotřebujeme tak kaloricky vydatná jídla, abychom přežili.
Upravte svůj jídelníček
To se na první pohled nemusí zdát jako rada cílená přímo na stehenní tuk, ale pravdou je, že pokud chcete zhubnout tuk na stehnech, musíte redukovat komplexně. V prvé řadě se zbavte všech potravin, které mají zánětlivý efekt. To je především smažené jídlo, zpracované potraviny, sladkosti a mnohé další nezdravé produkty. Zapojte do svého jídelníčku maximum nezpracovaných čerstvých potravin jako je ovoce a zelenina, ale také ořechy.
Nezapomeňte také pít hodně vody – to pomůže tukům rychleji procházet tělem. Jezte zhruba 25 gramů vlákniny denně, ta má vliv na spalování tuků až o 30% .
Dělejte chytré volby
Věděli jste, že 10minutové stoupání po schodech spálí až 102 kalorií? A i pouhé dvě minuty stoupání po schodech denně může pomoci zastavit přírůstek hmotnosti ve středním věku. Navíc tím zapojujete stehenní svaly a pomáháte tvarovat vaše stehna. Vyhněte se tedy výtahům a kdykoliv máte možnost, vyběhněte si schody po vlastních. Podobně chytré volby můžete dělat i v jiných ohledech. Například vystupte o zastávku dřív a dojděte zbytek trasy pěšky. Budete tak spalovat podstatně více kalorií a posílíte dolní část těla. Takových chytrých rozhodnutí je přitom ještě daleko více.
Posilněte stehna efektivními cviky
Bez pohybu se hubnout nedá, ale kromě kardia je nutné zařadit také posilování. Platí totiž, že svaly samy o sobě spalují více kalorií, a proto je pro vás výhodnější mít více svalů, protože budete hubnout daleko snadněji. Jak posílit právě stehna? Existuje hned několik efektivních cviků. Jedním z nich je tzv. žabák. Dřepněte si s nohama široko od sebe a zavěste ruce směrem k podlaze. Ujistěte se, že máte hrudník zvednutý a kolena nad prsty u nohou. Poté skočte, co nejdál dokážete, a takto se pohybujte po místnosti. Zkuste udělat alespoň pět opakování bez přestávky. Je to velmi náročné cvičení, proto začínejte pozvolna a postupně přidávejte další skoky.
Pixabay
Vhodné je zaměřit se také na posílení vnitřní strany stehen, která často bývají povolená. Lehněte si na pravou stranu a podepřete si hlavu spodní paží. Poté ohněte horní nohu a položte ji přes dolní nohu. Držte se za kotník a natáhněte spodní nohu a namiřte ji tak, aby byla rovnoběžná s tělem. Potom touto nohou obkružte velký kruh a opakujte alespoň desetkrát na každou stranu.
Jezte více menších porcí během dne
Není nutné trápit se hlady – to by naopak mohlo způsobit zpomalení metabolismu. Spíše si ale rozdělte větší porce do několika menších jídel v průběhu celého dne. Prodleva mezi jednotlivými jídly by neměla být delší než 4 hodiny. Pokud totiž budete dlouho hladovět, snadněji se stane, že podlehnete období nezřízeného hodování, kdy sníte daleko více, než byste chtěli.
Vařte zdravě
Přemýšlejte nad tím, jakým způsobem potraviny upravujete? Vyhněte se klasickému smažení, ale místo toho zkuste maso a zeleninu jen krátce orestovat nebo upéct v troubě. Mezi nejdravější metody přípravy potravin patří dušení, vaření v páře a klasické vaření.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Prevention.com