Proč je břišní tuk pro naše zdraví škodlivější než jakýkoli jiný

Dobrými ukazateli našeho zdraví je bezpochyby naše tělesná hmotnost a kondice. Ovšem nejlepší známkou toho, jak jsme na tom s naším celkovým zdravím, je množství břišního tuku. Proč je břišní tuk mnohem horší než jiné druhy tuku?

Břišní tuk

Všichni máme alespoň trochu tuku v oblasti břicha – i u nejšikovnějších vrcholových sportovců se najde tenká vrstva navíc. Všichni jej totiž také potřebujeme. Břišní tuk chrání základní orgány tím, že jim poskytuje alespoň tenkou bariéru proti některým nepřátelům. Ovšem pokud máme břišního tuku hodně, stává se vysoce nezdravým. Zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky typu 2, rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva a mozkových poruch.

Dva typy břišního tuku

Abychom vše vysvětlili, podívejme se na dva různé typy břišního tuku – podkožní a viscerální. Spodní část břišního tuku se nachází mezi břichem a kůží, je to forma tuku, kterou můžete chytit, když si stisknete břicho. Viscerální tuk je mnohem hlouběji, skrytý pod břišními svaly. Nachází se kolem hlavních orgánů, jako je žaludek, játra, ledviny a střeva. Když je ho příliš, může se břišní stěna lehce tlačit ven a břišní tuk vyvine tlak na orgány v dutině břišní. Výsledkem je, že orgány nebudou plnit svou funkci správně.

Hormony

Ale to není jediný důvod, proč je viscerální břišní tuk nebezpečnější než tuk kdekoli jinde. Tato forma tuku také ovlivňuje hormony, které zase ovlivňují naše spalování tuků. Díky tomu budete méně citliví na inzulín, což způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi. Tělo tedy začne produkovat větší množství inzulínu a může dojít k narušení hormonální rovnováhy, což významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky 2. typu.

Oslabený imunitní systém

Viscerální břišní tuk je navíc velmi aktivní a neustále produkuje zánětlivé látky, na které imunitní systém reaguje. Proto je také méně schopný soustředit se na to, co skutečně potřebujete – držet od nás nepřátele, jako jsou viry a bakterie, co nejdále.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Health.harvard.edu