Vlasy jsou chloubou především žen. Ovšem i někteří muži si na jejich vzhledu dávají záležet. Hříva nedotváří pouze celkový vzhled daného člověka, ale také může mnohé vypovědět o jeho zdraví. Stejně tak je to i s pokožkou hlavy, která s vlasy přímo souvisí.
Na kvalitě vlasů se projeví zhoršený zdravotní stav
Pokud se vaše tělesné vnitřní prostředí rapidně změní, může se to podepsat obecně na zdraví. Proto i vlasy mohou být postiženy. Například při nadměrném stresu mohou vypadávat a na pokožce se začnou tvořit lupy, což je v podstatě odumřelá kůže.
Druhy lupů a jak je řešit
Primárně se vyskytují na pokožce hlavy bílé lupy nebo také bílé šupinky. V tomto případě se nejedná o nic závažného. Spouštěčem je buď již zmíněný stres anebo také příliš tvrdá voda z vodovodu. Řešením může být mytí vlasů speciálními šampony z lékárny. Některé jedince ovšem trápí lupy žlutého odstínu. Ty nejčastěji značí seboroickou dermatitidu. Toto kožní onemocnění postihuje zpravidla nejen pokožku hlavy, ale také uši, čelo, někdy i obličej, záda a hrudník. Příčina těchto obtíží dosud není známá. Zmírnit příznaky lze speciálními léčivými šampony.
Telogenní efluvium
Telogenní efluvium se projevuje tak, že vlasy se ztenčují a hojně vypadávají. Příčinou může být prožívání traumatu, nevhodná strava (např. při dietě), léky, těhotenství, onkologická či jiná vážná onemocnění.
Shutterstock
Nemoc alopecia areata
Pokud jste se někdy zabývali vypadáváním vlasů, jistě budete znát pojem alopecia areata. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při němž tělo napadá vlastní vlasové folikuly (ve velké množství). Tím dochází k ubývání vlasů a plešatění. Nemoc nemusí postihnout jen pokožku hlavy, ale také celé tělo. Prakticky tak mizí veškeré ochlupení. Spolehlivá léčba zatím není v medicíně známá, avšak aktuálně se toto onemocnění řeší podáváním lokálních kortikosteroidů.
Onemocnění, která může způsobovat svědění hlavy
Jednou z nejběžnějších příčin svědění pokožky hlavy je psoriáza neboli lupénka. Ta se může projevovat produkcí bílých šupinek či lupů. Dalším onemocněním, které se projevuje svěděním pokožky hlavy, je folikulitida. Ta vyvolává kromě jiného tvorbu červených lézí a někdy i pupínků.
Shutterstock
Chraňte své vlasy před poškozením
K zdravé a bujné hřívě můžete přispět hlavně vy samotní. Kromě eliminace stresu je vhodné zahájit adekvátní péči. Vyvarujte se tedy nadměrnému fénování, kulmování či žehlení. Také suché prostředí i dlouhodobý pobyt na slunci hřívě neprospívá. Chraňte vlasy například různými maskami anebo kondicionéry. Jedině tak si je udržíte krásné a hlavně zdravé. Svůj vliv na kvalitu vlasového porostu má i váš životní styl. Vhodné je pravidelné cvičení a dostatečný spánek. Růst hřívy pak podpoříte konzumací bílkovin. Zařaďte do jídelníčku například batáty, kuřecí maso, lososa, špenát anebo luštěniny.
Jak můžete vlasy poškodit a vyvolat jejich značné vypadávání?
Nesetkali jste se ještě s pojmem trakční alopecie? Je to odborný název pro vypadávání vlasů vlivem nadměrného pnutí hřívy. Rozhodně tedy nepřispěje pravidelné motání vlasů do ohonů a copánků, či jejich vlnění, kroucení, žehlení a časté vyčesávání. Dokonce není vhodné ani časté barvení hřívy a sušení fénem.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onhealth.com