Rakovina hrtanu je velmi vážné nádorové onemocnění, které může mít nenápadné příznaky. Pro příznivější prognózu je ovšem podstatné odhalit je včas. Nejohroženější skupinou jsou muži nad čtyřicet let věku a také současně silní kuřáci.
Hlavní příznaky rakoviny hrtanu
Mezi příznaky rakoviny hrtanu patří:
- Kašel a ztížené dýchání
- Bolesti v krku
- Otok krku
- Vykašlávání krve
- Potíže s polykáním
- Dlouhodobé chraptění
- Náhlé hubnutí
Příčiny vzniku rakoviny hrtanu
Příčinou bývají zpravidla dědičné dispozice. Ovšem někdy je způsobena i nezdravým životním stylem. Mezi rizikové faktory patří:
- Kouření cigaret
- Nadměrnou konzumaci alkoholu
- Jídelníček s nedostatečným množstvím ovoce a zeleniny
- Přetěžování hlasivek
Typy rakoviny hrtanu
Lékaři dělí rakovinu hrtanu na zhoubný a nezhoubný typ. Mezi nezhoubné typy lze zařadit například hemangiomy, adenomy a chondromy. Zhoubné nádory jsou pak samozřejmě život ohrožující a dělí se na nadhlasivkové, podhlasivkové a také na ty, které jsou přímo na hlasivkách. Pakliže je nádor podchycen v počáteční fázi, významně se zvyšuje šance na přežití.
Pixabay
Diagnostika a léčba
Pokud jste u sebe zaznamenali kombinaci výše uvedených příznaků a máte obavy o svůj zdravotní stav, zcela určitě navštivte ošetřujícího lékaře. I obyčejné chraptění dlouhodobého charakteru může představovat riziko. Proto nic nepodceňujte. Odborník vás následně vyšetří zpravidla laryngoskopem a provede i biopsii. Díky ní se zjistí, zda se jedná o nádor zhoubný či nezhoubný. A léčba se u nádorového onemocnění hrtanu provádí buď chirurgicky anebo pak chemoterapií a radioterapií. Ve velmi vážných a spíš ojedinělých případech je dokonce nutné odstranit celý hrtan.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org