Zadržování moči je specifický druh zdravotního problému, při kterém se tělu v podstatě nedaří vyprázdnit celý močový měchýř, a člověk má tudíž neustálé nutkání na močení. S touto potíží se setkávají jak muži, tak ženy, s větší částí jím ovšem trpí muži v pokročilejším věku – objevuje se především po 40. roku života. Zatímco v tomto věku se s problémem potýká jen malé procentu mužů, po 80. roku života se jejich počet zvýší až na 30 %. Zadržování moči může mít dvě formy, a to akutní a chronickou. Každá z nich se projevuje trochu jinými symptomy, a také je k ní jiným způsobem přistupováno. Pokud vás problém začíná trápit nebo se nacházíte v rizikové skupině, je velmi důležité se informovat, co můžete pro případnou prevenci nebo léčbu tohoto typu onemocnění dělat.
Specifika problému se zadržováním moči
Jak již bylo řečeno, zadržování moči může mít akutní nebo chronický charakter. Akutní typ onemocnění bývá způsoben náhlými změnami v dutině břišní a může mít velmi nepříjemné až fatální následky. Obvykle se projevuje silnou bolestí a nucením na močení, přičemž není možné močový měchýř uvolnit. Tyto příznaky mívají zintenzivňující tendenci. Léčba musí být okamžitá a spočívá ve vypuštění zadržené moči. Chronické zadržování moči naopak přichází v pravidelných intervalech a spočívá v neschopnosti zcela močový měchýř vyprázdnit.
Symptomy chronického zadržování moči
Na rozdíl od akutního zadržování moči, může chronická forma tohoto onemocnění vést k nevratným změnám, které mohou navíc ovlivnit další orgány vylučovací soustavy. Běžné symptomy chronického zadržování moči, které byste neměli přehlížet, zahrnují:
- Častější močení (8 a více krát denně)
- Močení trvá dlouho a hlavní proud dosahujete velmi pozvolna
- Proud moči nemá dostatečný tlak a často se přerušuje
- Ihned po vymočení máte rovnou znovu pocit, že potřebujete močit
- V noci musíte několikrát vstávat, abyste se vymočili
- Potýkáte se během dne s mírným únikem moči
- Zažíváte neustálé nucení na močení a nejste schopni jej zastavit
- Nejste schopni rozeznat, zda je váš močový měchýř plný
- máte pocit neustálého tlaku v podbřišku
Co způsobuje chronické zadržování moči
Močová soustava se skládá ze dvou základních částí, a to močového měchýře a močové trubice, které pak doplňuje svěrač a u mužů také prostata. Měchýř slouží k ukládání moči, močová trubice pak k jejímu odvedení ven z těla. K močovému měchýři pak přiléhá speciální sval – externí svěrač, který na něj působí a v případě naplnění jej stlačuje a tím vyprazdňuje, zatímco svěrače u močové trubice se během močení otevřou. Tento důmyslný systém funguje bez problémů, pokud odliv moči z močového měchýře něco neblokuje.
Freepik
Diagnóza a léčba
Diagnostika problému se zadržováním moči je poměrně komplexní. Primárně vychází z historie a popsaných symptomů, které následně doplňuje posouzení zdravotního stavu prostřednictvím testů – posouzení vzorků moči a krve, ultrazvukové vyšetření, CT sken, urodynamické testy apod. Následná léčba je pak založena na výsledcích vyšetření a typu potíží. Akutní zadržování moči vyžaduje zavedení katetru do močové trubice, který slouží k odvodu moči a vyprázdnění měchýře. Katetr může být zavedený močovou trubicí, nebo může být vytvořen vývod vedoucí přímo z měchýře břišní dutinou.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com