Vypořádejte se s bolestí kloubů přírodní cestou. Tyto bylinky vám spolehlivě uleví

Bolest kloubů je velmi častý zdravotní problém, který se projevuje nejen u seniorů, ale také u aktivních sportovců či osob se sedavým způsobem života nebo naopak se zaměstnáním, které vyžaduje kontinuální námahu. Pokud se objevuje pravidelně, může se jednat o počínající artritidu, což je v podstatě soubor nemocí s velmi podobnými symptomy. Artritida se projevuje nejen bolestí, ale také ztuhlostí kloubů či jejich častými záněty. Od nich vám mohou pomoci bylinky, které se buď konzumují, nebo v podobě masti vtírají na postižená místa. Začíná-li se tedy u vás projevovat artritida v nějaké ze zmíněných podob, neváhejte a vyzkoušejte některou z bylinek ze seznamu níže.

Projevy a prevence artritidy

Artritida je chronickým onemocněním, které má degenerativní účinky na tkáně svalů a kloubů. Nejčastějšími symptomy rozvíjející se artritidy jsou otoky, bolest či ztuhlost kloubů, které jsou často doprovázeny lokálními záněty. Základní prevencí artritidy je zdravý životní styl, tzn. pravidelné cvičení a vhodná výživa, které mohou být podporovány výživovými doplňky orientovanými na posílení kloubů. Artritida se může projevit prakticky v každém věku a v dnešní době s ní zápasí velké procento dětí i dospělých po celém světě. Na problémy s klouby pomáhají výtažky z celé řady rostlin. Pojďme se podívat na ty nejúčinnější.

Brutnák lékařský

Semena této nenápadné modré léčivky obsahují velké množství omega-6 nenasycených mastných kyselin (konkrétně GLA – kyselinu gama-linoleovou), které se významně podílí na regulaci imunitních reakcí lidského organismu. Olej připravený z těchto semen tak zprostředkuje mimořádnou úlevu od bolesti způsobených revmatickou artritidou. Navíc  působí pozitivně na nervový systém, jelikož odbourává oxidativní stres.

Kurkuma

Toto žluté koření, které je nezbytnou složkou především indické kuchyně, obsahuje speciální látku nazývanou kurkumin. Ten je pro lidský organismus velmi prospěšný nejen v souvislosti s artritidou, ale také s protizánětlivými účinky či regulací trávení. Tělo ovšem není schopno strávit velké množství kurkuminu, proto je jeho aplikace v širší míře velmi omezená, lze ji však doplňovat černým pepřem, který obsahuje piperin s podobnými účinky. Artritické potíže tyto dvě látky zmírňují především v případě, že dojde k zánětu kloubu.

Vilcacora

Vilcacora nebo také Kočičí dráp je rostlinka pocházející z Jižní a Střední Ameriky, její botanický název je Uncaria tomentosa, a patří mezi tradiční byliny tamní medicíny. Podle některých studií výtažky z této rostliny působí protizánětlivě a jsou velmi vhodné jako doplněk léčby právě při revmatické artritidě. Podle některých klinických studií navíc konzumace této rostliny ovlivňuje aktivitu enzymů, které se na artritidě podílejí. Vzhledem k povaze rostliny je možné ji užívat pouze v malých dávkách, těhotenství je pro její aplikaci kontraindikací.

Eukalyptus

Blahovičník známý spíše jako eukalyptus je rostlina s blahodárným účinkem na lidský organismus. Léčivé jsou především listy eukalyptu, z nichž se lisuje olej s výraznými antibakteriálními, antivirálními a protizánětlivými účinky. V listech jsou obsaženy flavonoidy a také tanin, které jsou považovány za účinné antioxidanty. Ty pomáhají zmírňovat bolesti, ale také ulevují od dalších neduhů. Ideální užívání oleje je ve formě lázně nebo inhalačního roztoku či aerosolu. Eukalyptus také pomáhá uvolňovat sliznice zasažené alergií.

Kadidlovník

Pryskyřice ze stromu nazývaného Boswellia je typická ostrou vůní, která se často využívá jako součást kosmetických přípravků. Tato látka je ovšem také velmi účinná při artritických zánětech. Díky této vlastnosti se může osvědčit jako součást krémů na záněty kloubů, ale také svalů. Zlepšení stavu bylo v rámci drobných studií zaznamenáno až u 70 % účastníků.

Aloe vera

Aloe vera je sukulent, který si mnoho lid pěstuje také doma v květináči. Jeho účinky jsou dobře známy – hlavní léčebnou sílu nese především šťáva z listů, která nejenže působí antimikrobiálně a protizánětlivě, ale navíc obsahuje řadu účinných látek, které jsou pro lidský organismus prospěšné také v případě konzumace. Šťáva z listů aloe vera či kašička z nich připravená se může přikládat na rány, otoky nebo bolestivé šrámy, pomáhá je uklidňovat a urychluje hojení. Výtažky pak redukují tvorbu zánětlivých enzymů, proto jsou také častou složkou léků proti zánětům.

Jak rostliny užívat

Každá z uvedených bylinek má své specifické účinky a také způsob aplikace. Pokud se potýkáte s bolestmi kloubů nebo vám byla diagnostikována artritida, poraďte se se svým lékařem o možnosti podpory léčby tohoto chronického onemocnění přírodními produkty. Především látky, které se užívají zevně, mohou rychle ulevovat od bolesti, která je s tímto onemocněním spojena. Většinu těchto bylinek seženete v určité formě v lékárně – může se jednat o esenciální oleje, sušené části rostlin, ale také ve formě koření. 

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com