Trend otužování není pro každého. Na co byste si měli dát pozor, než si dáte ledovou sprchu

Studená sprcha vypadá jako ideální protilátka na horko, ale není vhodná pro každého. I když studená sprcha poskytuje určité zdravotní výhody, odborníci varují – ne každý ji může dobře snášet. Proto, přestože je otužování nyní v módě a každému se doporučuje, vyplatí se své tělo podrobit testu, než se do ledování pustíte. Začínejte postupně a berte na vědomí svůj zdravotní stav.

Studená voda napíná tělo

Studená voda napíná tělo, proto je naší první reakcí aktivace mechanismů přežití. Krevní oběh se zrychluje, protože tělo se snaží chránit životně důležité orgány. Kromě toho studená voda stahuje krevní cévy v blízkosti kůže a tlačí krev do srdce, mozku atd. Tento proces stimuluje krevní oběh, což je obecně pro člověka prospěšné, dokonce i pokožka bude vypadat zdravěji, jakmile se zvýší průtok krve. Ovšem existují i lepší způsoby, jak dosáhnout stejné reakce, aniž bychom se museli mučit ledovou sprchou, například desetiminutová chůze.

Usnadňuje studená sprcha proces hubnutí?

Jistě jste se už mockrát dočetli, že studená sprcha je dobrým nástrojem ke ztrátě pár přebytečných kilogramů. Faktem je, že reakce těla na studenou vodu dočasně zrychluje metabolismus. Proto tělo vydává více energie a vy více spalujete. Ovšem dle odborníků pouze ledová voda nestačí, aby vám zaručila tělo vašich snů.

Posílení imunitního systému

Co může studená sprcha udělat, je posílit imunitní systém a případně zlepšit náladu. Jedna studie ukázala, že může vést ke snížení pracovní neschopnosti z 29%, jiný výzkum zase potvrdil, že zmírňuje příznaky deprese. Je ovšem třeba si uvědomit, že se nejedná o všelék, jen o mírné účinky. Studená sprcha poskytuje určité imunitní a duševní výhody, ale nelze se spoléhat pouze na ni.

Kdo by měl být opatrný?

Na druhé straně by měli být se studenou sprchou opatrní pacienti s kardiovaskulárními problémy. U jedinců s vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami nebo srdeční arytmií reakce těla na studenou sprchu může zhoršit funkci srdce. To může vést k srdeční arytmii, kterou tělo pacienta nedokáže pokaždé spravit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com