Jak poznat závislost na kávě. Abstinenční příznaky jsou podobné jako u jiných závislostí

Ráno se probudíte a první, na co myslíte, je káva? Pokud patříte mezi lidi, kteří jsou schopní se probudit až po prvním nebo druhém šálku kávy, je potřeba znát rizika, která vaše láska ke kávě může přinášet. Touha po kávě se totiž může snadno změnit v závislost a způsobit různé druhy zdravotních problémů.

Závislost na kávě nebo na kofeinu?

Závislost na kávě ve skutečnosti není správný pojem. Přesněji se jedná o závislost na kofeinu, protože kofein je návyková látka, díky níž se většina lidí zamiluje do kávy. Je obsažen také v černém čaji, čokoládě nebo cole a můžete se na něm snadno stát závislými. Jak ale poznáte, zdali máte kávu prostě a jednoduše jen rádi nebo jste na ní závislí?

Příznaky závislosti na kofeinu

Příznaky závislosti na kofeinu jsou podobné jako u jiných závislostí. Cítíte se neklidní, podráždění nebo unavení, když si kávu dlouho nedáte. Například je běžné, že někdo pije velké množství kávy kvůli své náročné práci, proto pak o víkendu nebo dovolené pociťuje bolesti hlavy. Tělo totiž volá po kofeinu. Tímto způsobem se můžete stát na kávě závislými, zvláště, pijete-li více než tři šálky denně.

Možná nebezpečí

Nutná potřeba pití kávy je celkem neškodná, protože nepotřebujete kofeinu víc a víc, jako tomu bývá u jiných závislostí. Nadměrná konzumace kávy však může způsobit určité zdravotní komplikace, jako je například zrychlený srdeční tep nebo rozšířené cévy. To zvyšuje váš krevní tlak a vytváříte si více stresového hormonu epinefrinu. Proto káva funguje dobře na to, aby vás udržovala neustále ve střehu a vzhůru, ovšem ve finále je škodlivé a únavné, aby vaše tělo bylo delší dobu v napětí.

Jak se zbavit nutné potřeby pít kávu?

Je moudré nepít více než tři šálky kávy denně. Lidé se srdečními problémy by se měli kávy zcela vzdát, aby se vyhnuli zbytečným rizikům. Pokud zaznamenáváte abstinenční příznaky z nedostatku kávy, pak můžete udělat několik věcí, abyste se závislosti zbavili:

  • Pomalu přejděte na kávu bez kofeinu
  • Snižte počet šálků kávy pod tři denně
  • Hledejte alternativy kávy, jako jsou například čaje nebo melta

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Verywellmind.com