Proč si při nachlazení nedělat starosti s nákazou novým typem koronaviru? Podle vědců z Yaleovy univerzity mohou rhinoviry způsobující běžné nachlazení účinně chránit před infekcí COVID-19. Své zkoumání odborníci zveřejnili v časopise Journal of Experimental Medicine. Na základě respiračního viru – rhinoviru – dochází ke spuštění genů s interferony, které umožňují rychlou odpověď imunitního systému a tím zabraňují množení viru SARS-CoV-2 uvnitř dýchacího systému. Podle vědců skrze tento objev vede cesta k prevenci nebo možné léčbě nemoci COVID-19.
Nákazou k vyléčení
O možnosti obrany organismu před koronavirem při nachlazení ví vědci delší dobu, nyní však výzkum prokázal účinnost v rámci studie s použitím inferferonů. Právě to jsou proteiny umožňující imunitní odezvu, navíc jsou již nyní dostupné v rámci farmaceutických přípravků. Podle Ellen Foxman, lékařky imunobiologie z lékařské faktulty Yaleovy univerzity a hlavní autorky studie, nyní záleží na použití těchto proteinů v čase.
Kdy interferony nasadit?
Vědci zjistili, že při rozvinutí COVID-19 jsou vysoké hladiny interferonů známkou přílišné imunitní odpovědi, což může vést ke zhoršení stavu daného pacienta, zhoršuje mu to vyhlídky na uzdravení a tento stav může skončit i smrtí. Naopak podle genetické studie mohou aktivované geny při nachlazení chránit před novým typem koronaviru, který v dané době organismus ohrožuje.
Obdobně jako při chřipce
Taková imunitní odpověď je obdobná jako při chřipce, proto se vědci rozhodli v rámci této studie zkoumat obranný systém organismu při rané nákaze novým typem koronaviru. Mechanismus se shoduje, protože obyčejné nachlazení rhinoviry může chránit před chřipkou, vyzkoušeli aplikovat rhinoviry také na koronavirus. Pomocí testování tkání dýchacího systému, které vyvinuli vědci z buněk kultivovaných v laboratoři, zjistili, že při infikování virem SARS-CoV-2 se během prvních 72 hodin virová nálož zdvojnásobuje každých 360 minut. K tomuto jevu však nedošlo u tkání, které byly záměrně před infikováním tímto novým typem koronaviru již vystaveny působení rhinovirů.
Freepik
Důležitá je virová nálož
K obraně imunitního systému samozřejmě dochází u běžných jedinců také bez působení rhinovirů, ale pouze za předpokladu, že je virová nálož malá. V tom případě obranné mechanismy organismu dokáží zpomalit koronavirovou infekci. Při vysoké infekční dávce však tělo již takovou reakci nemá a nemůže účinně proti této infekci bojovat. Právě u těchto případů jsou řešením rhinoviry, které dokáží zastavit šíření koronaviru v dýchací soustavě.
Interferonová léčba je nejvhodnější v začátcích
Podle doktorky Foxman bude zásadní léčit pomocí interferonů především skupinu nejrizikovějších pacientů, kteří se přímo setkali s nákazou COVID-19, ale neznamenali ještě příznaky nákazy. Potenciálně může být tento druh léčby úspěšný pouze v začátku infekce, je však nutné ještě studii doplnit o relevantní výzkum pro období roku, kdy jsou nachlazení častá a míra infekcí jinými viry nižší, což byl případ i loňského roku. V letošním roce se však mohou po mimořádných opatřeních tyto infekce vrátit a situace tak může být ještě složitější.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Inverse.com