Jak mohou někteří lidé zažívat pravidelné noční toulky po bytě, aniž by o tom vůbec věděli? Je to škodlivé, ovlivňuje to náš spánek a můžeme s tím vůbec něco dělat? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět v následujícím článku.
Co je to náměsíčnost?
Když trpíte náměsíčností, jste fyzicky aktivní, zatímco váš mozek stále spí. Je někdy až úžasné, čeho je náměsíčný člověk schopen. Ostatním lidem se to může jevit, že jste zcela vzhůru, protože i oči jsou často otevřené, ale náměsíčný člověk si zpravidla své noční dobrodružství vůbec nepamatuje.
Ovlivňuje náměsíčnost kvalitu spánku?
Spousta lidí si myslí, že náměsíčnost má co dělat s našimi sny. V podstatě to působí, že jen plníme to, co se nám zdá. Není tomu tak. Když sníte, vaše svaly jsou ochrnuté a nemůžete se hýbat. Je možné, že se během snu náhle probudíte – tomu se říká spánková paralýza. Náměsíčné procházky probíhají ve fázi hlubokého spánku, nikoli v REM fázi, kdy sníte. U náměsíčnosti je část mozku, která by měla spát, vzhůru. To také znamená, že odpočíváte méně, což může vysvětlit, proč se někdy probouzíte unavení.
Je náměsíčnost nebezpečná?
Důležitá otázka. Náměsíčnost v zásadě nebezpečná není, obvykle při ní vykonáváte neškodné činnosti. Může se však stát, že náměsíčný člověk udělá něco, čím ohrozí sebe i své okolí. Pokud o sobě víte, že jste náměsíční a provozujete nebezpečné chování, vytvořte si bezpečnou zónu tím, že například skryjete klíče od auta, řádně zamknete okna nebo sebe přímo v ložnici.
Freepik
Lze náměsíčnost léčit?
Tuto poruchu zatím nelze vyřešit nebo léčit doma. Můžete však snížit faktory, které ji vyvolávají. Jakkoli to zní šíleně, únava je jedním z nich. Stres a užívání určitých léků také hrají roli. Příznaky tedy můžete potlačit pravidelným spánkem a dostatečným uvolněním před spaním.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl