Ve Spojených státech končí císařským řezem asi jedna třetina všech těhotenství, v Česku je to čtvrtina, ale čísla neustále rostou. Císařský řez je pak nejčastěji vykazovaným operačním úkonem, podle odborníků jsou na vině různé faktory – vyšší věk rodiček, obezita a komplikovaná těhotenství. Navíc vlivem léčby neplodnosti dochází i k vícečetným porodům, kde jsou C-sekce nezbytnější. Co je nutné vědět v případě, že je ženě císařský řez indikován dopředu?
Císařský řez je nutný při nezvyklých polohách plodu i vícerčatech
Kdy lékaři přistupují k císařskému řezu? Jedním z nejčastějších důvodů bývá umístění plodu, kdy nesměřuje hlavou dolů k porodním cestám. Dalším častým důvodem sekce bývá očekávání dvojčat nebo vícerčat, kdy je možné u ženy přistoupit k porození prvního dítěte vaginálně a posléze přistoupit při komplikacích k císařskému řezu. V těchto případech je císařský řez nutností, protože by žena i děti mohly vykrvácet.
Operace spojená s riziky
Císařský řez patří mezi velké operace břicha, v té souvislosti může dojít ke ztrátě krve, poranění okolních orgánů nebo k infekci. Je také vyšší riziko plicní embolie a krevních sraženin než v případě porodu vaginálního.
Plánovaná C-sekce v lokální anestezii
Při plánovaném císařském řezu se přistupuje k částečné spinální anestezii, jen v případě nouzové C-sekce se přistupuje k celkové narkóze. Během operace je pacientka při vědomí a cítí v břiše určitý tlak, nejedná se o bolest, ale pro slabší povahy může být takový zážitek velmi frustrující. Další poměrně častou komplikací je následná punkční bolest hlavy, která by však měla odeznít během několika málo dní.
Shutterstock
Bez mateřských bakterií
Při běžném porodu dochází ke kolonizaci dítěte prvními střevními mikroby. Střevní mikroflóra je důležitá a zásadní po celý život. V poslední době se odborníci zabývají souvislostmi mezi porodem císařským řezem a vznikem obezity nebo alergií ve vyšším věku.
Delší rekonvalescence
Po vaginálním porodu odcházejí ženy po 3 dnech z porodnice domů, u C-sekce to bývá 5-7 dní, ale po běžném porodu se žena zotaví během jednoho nebo dvou týdnů. U císařského řezu to bývá jeden nebo dva měsíce.
Freepik
Intenzivnější bolest
Ženy se chtějí vyhnout běžnému porodu kvůli velké bolesti, po císařském řezu je však bolest často intenzivnější a dlouhodobějšího charakteru, navíc po takto závažné operaci je pociťována bolest při vstávání z postele, smíchu, kašlání nebo kýchání. Po vaginálním porodu je hojení a uzdravení mnohem rychlejší.
Žádné cvičení po dobu 4-6 týdnů
Po císařském řezu se nedoporučuje žádné cvičení po dobu 4 až 6 týdnů, protože břišní svaly potřebují čas na zahojení. Navíc je dobré tělu naslouchat a začít cvičit v době, kdy žena nepociťuje uvnitř břicha bolest a tlak.
Jizva na celý život
Chirurgové se sice snaží řez vést šetrně, ale někdy může dojít k dlouhému řezu nebo v případě komplikací ke kombinovanému řezu, po kterém zůstává hluboká jizva. Většinou ji lze skrýt spodním prádlem, ale zůstává na celý život.
Freepik
První císařský řez neznamená další při druhém těhotenství
Zatímco v minulosti platilo, že po prvním císařském řezu dojde při následném těhotenství k dalšímu, nemusí tomu tak být vždy.
O nic menší matka
Existuje rozdíl mezi porody? Všechny matky jsou si rovné, nezáleží na způsobu porodu, ale na výchově a péči o dítě, aby byla dotyčná žena dobrou matkou.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Self.com