Prsa prozradí mnohé o vašem zdraví. Všímejte si tvaru, velikosti i celkového vzhledu

Prsa existují ve všech tvarech a velikostech. Všechna jsou jedinečná, a i když si to často my ženy nemyslíme, všechna jsou krásná. Věděla jste ale, že tvar, velikost i celkový vzhled prsou může hodně prozradit o vašem zdraví?

Větší prsa

Je vaše poprsí najednou o číslo větší a nechápete, jak je to možné? Pak to může značit nárůst hmotnosti. Když přibíráte, procento tělesného tuku se zvyšuje a je to nejlépe vidět na velikosti vašich prsou, protože jsou z větší části tvořena tukem. Je také dobré zkontrolovat si fázi vašeho menstruačního cyklu. Plnější ňadra totiž mohou být příznakem příchodu menstruace. U některých žen mohou také hrát důležitou roli hormony.

Menší prsa

Trápí-li vás opačný problém, a sice vaše podprsenka je vám najednou volnější, pak jste zřejmě trochu zhubla. Ztráta určitého procenta tuku má rychlý dopad na plnost vašich ňader. Stejně tak, jakmile vaše menstruace skončí, a cyklus začne znovu, budou prsa menší a méně oteklá.

Chloupky kolem bradavek

Některým ženám rostou kolem bradavek nebo na prsou drobné chloupky. To nemusí nutně znamenat něco vážného, ale z estetického hlediska to může být velice nepříjemné. Chloupky mohou naznačovat několik věcí:

  • Nadměrnou produkci progesteronu v těle
  • Užívání antikoncepce
  • Syndrom polycystických ovarií

Bolavá prsa

Bolí vás prsa při sebemenším doteku? Zpravidla se jedná o běžný příznak premenstruačního syndromu. Není se čeho bát, bez ohledu na to, jak to může být otravné. Ovšem kupodivu bolavá prsa mohou také znamenat nadměrnou konzumaci kávy. Již několikrát se potvrdilo, že zvýšené užívání kofeinu může způsobit, že vaše prsa budou citlivější a bolestivější.

Svědivé bradavky

Může se jednat o alergii na prací prostředek, měnící se hormonální rovnováhu nebo Pagetovu chorobu. Šance jsou sice mizivé, ale je-li pokožka na prsou podrážděná a z bradavek vychází červená tekutina, může se jednat o vzácnou formu rakoviny prsu. V případě takových příznaků je vždy vhodné neodkladně navštívit svého lékaře.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com