Srdeční choroby mohou být dlouho skryté a pak náhle udeřit. Na co si dát od útlého věku pozor?

Říká se, že prevence je nejlepší léčba. A to platí, i pokud se jedná o nemoci srdce. Vědci zjistili, že zdraví srdce se výrazně formuje již od mládí. Pokud se o něj dobře staráme, můžeme doufat, že se nám to ve stáří vrátí. Lidé, kteří o své srdce pečují, mají několikanásobně menší riziko kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti a ve stáří.

I sportovcům se dějí náhlé zástavy

Incident náhlé srdeční zástavy dánského fotbalisty Christiana Eriksena v nedávném zápase fotbalového šampionátu EURO 2020 mohl sloužit jako připomínka důležitosti zachování kardiovaskulárního zdraví a prevence během dospělosti.

Časté zástavy u mladých lidí

Podle statistik dochází u lidí do 30 let k srdečním zástavám až překvapivě často. Jsou nejčastěji způsobena srdečním onemocněním, o kterém se ale neví, jelikož se do té doby neprojevilo. Bohužel není zřídkavé, že takto mladí lidé následkem srdeční zástavy umírají, jelikož se jim nedostane pomoci včas. O to více bychom měli dbát na včasnou diagnostiku nemocí a nepodceňovat pravidelné preventivní kontroly už od útlého mládí.

Na srdce myslete už od dětství

Podle nových poznatků je nejlepším způsobem, jak snížit riziko předčasného infarktu nebo cévní mozkové příhody, udržovat naše kardiovaskulární zdraví již od útlého věku. I malé děti a mládež by se pravidelně měli podrobovat preventivním vyšetřením srdce, která mohou včas odhalit možné nemoci nebo nestandardní chování srdce a celého kardiovaskulárního systému.

Lidé přichází k lékařům pozdě

Většina lidí nevyhledá lékařskou pomoc, dokud nedosáhnou středního věku a nezačnou se u nich objevovat první příznaky slabého nebo nesprávně fungujícího srdce. Pak už ale často bývá pozdě na nápravu a musí se hasit pouze následky dlouhodobého zanedbávání kardiovaskulárního zdraví. Často jsou nutné náročné operace, které jsou pro tělo velkou zátěží a nemusí vždy dopadnout dobře. Pravidelnou prevencí se nicméně dá zabránit vážným problémům, což potvrdila řada výzkumů.

Jak pečovat o srdce

O zdraví svého srdce bychom měli dbát systematicky. Obecně platí, že srdci škodí zejména sedavé zaměstnání nebo nedostatek fyzické aktivity. Pokud denně trávíte několik hodin v kuse za stolem, je nutné naplánovat si pravidelné zdravotní přestávky. Udělejte si každou hodinu krátkou pauzu, během které se půjdete alespoň na 5 minut projít. Zvolte svižnou chůzi nebo si vyběhněte schody, aby se krev rozproudila a srdce začalo zase pořádně pracovat. Toto opatření udrží vaše cévy pevné a pružné, takže kardiovaskulární systém bude bez problémů fungovat. K účinné prevenci srdečních chorob bohatě stačí 30 minut pohybu denně. 

Pryč s cigaretami a stresem

Je nutné uvědomit si, že srdci vůbec neprospívá ani stres. Ten totiž způsobuje, že se do těla uvolňují vysoké dávky adrenalinu. To vede ke zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Když k těmto situacím dochází často, může po čase dojít k poškození srdečních cév, a tím se zároveň zvyšuje riziko infarktu i mrtvice. V dnešním světě se stresu bohužel nedá zcela vyhnout, ale přesto bychom neustále měli mít na paměti, že je třeba jej omezovat.

Hlídání hmotnosti

Srdci prospěje také to, pokud si budete pečlivě hlídat hmotnost, protože u lidí s obezitou hrozí mnohem vyšší riziko onemocnění srdce a cév. To samé pak platí i u kuřáků. I oni by měli konečně típnout svoji poslední cigaretu a nadobro se tohoto zlozvyku zbavit.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ygeiamou.gr