Méně je někdy více. Zdravotní rizika z nadměrné konzumace bílkovin

Když máte pravidelný přísun bílkovin,disponuje vaše tělo spoustou výhod. Získáte silnější kosti, více svalové hmoty, vaše pokožka, vlasy a nehty budou krásnější a spoustu dalšího. Z tohot důvodu máme tendenci si myslet, že konzumace většího množství bílkovin nemůže být žádný problém, ale stejně jako u všeho, příliš mnoho škodí. Co se může stát, pokud denně jíte více bílkovin, než je zdrávo?

Vaše ledviny mohou trpět

Když konzumujete příliš mnoho bílkovin, vaše ledviny musí tvrději pracovat, aby se těchto látek zbavily. Při normálním množství bílkovin je odplavíte prostřednictvím moči, ale při nadměrném počtu se můžete vystavit riziku poškození ledvin.

Podivný zápach z úst

Pokud jíte hodně bílkovin a málo sacharidů, vaše tělo se dostane do určitého stavu, kterému se říká „ketóza“. Tělo bude k energii využívat tuky namísto sacharidů. Výhodou je, že budete rychleji hubnout, je-li to váš cíl, ale nevýhodou je silný zápach z úst. Vaše tělo totiž začne produkovat ketony, které jsou za nepříjemný odér z pusy zodpovědné.

Můžete přibírat na váze

Krátkodobá nadměrná konzumace bílkovin může zapříčinit, že rychle zhubnete, pokud ale tento stav budete udržovat dlouhodobě, ještě ke všemu na úkor sacharidů, je možné, že začnete na váze přibývat. I zde tedy platí všeho s mírou.

Potíže se střevy

Když budete jíst méně komplexních sacharidů a více bílkovin, získáte i méně vlákniny, kterou tělo potřebuje pro správnou funkci střev. Vláknina přispívá k dobrému trávení a zajišťuje spokojený pocit vyprázdnění. V opačném případě můžete trpět nadýmáním.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealthmag.com