Žlučovody jsou tenké trubičky, které sahají od jater do tenkého střeva. Jejich hlavní úlohou je transportovat tekutinu zvanou žluč z jater a žlučníku do tenkého střeva, kde pomáhá odbourávat tuk, který získáváme ze stravy. Rakovina se může objevit kdekoli v této soustavě a je rozdělena do tří obecných kategorií v závislosti na jejím přesném umístění. Nejběžnějším z nich je periferní rakovina (více než 50 % rakoviny žlučovodů). Příznaky, které se mohou objevit později, závisí na přesném místě vzniku rakoviny. Které to jsou?
Zežloutnutí kůže a bělma
Pokud pozorujete tyto příznaky, může jít nejen o potíže se žlučníkem, ale také s játry. Vždy byste měli zpozornět a navštívit lékaře, aby vám provedl krevní testy.
Nevysvětlitelné hubnutí
Může se stát, že v důsledku poruchy žlučovodů nebude docházet k dostatečnému vstřebávání tuků ze stravy. Při totožné stravě tedy dost možná budete hubnout. Tento příznak je samozřejmě velmi neurčitý, ale pokud skutečně netušíte, co za vaším úbytkem váhy může být, pak je nejjistější poradit se s lékařem.
Bolest žaludku nebo břicha
Bolest se jen zřídka objevuje v počátečním stadiu. Obvykle provází až pokročilejší fáze rakoviny.
Freepik
Horečka a zimnice
Nevysvětlitelné zvýšení teploty nebo střídání návalů horka a chladu bývají typickými projevy mnoha nemocí, zejména virového původu. Než tedy začnete panikařit, ujistěte se, že na vině není třeba jen nachlazení, únava nebo jiná nemoc.
Obezřetnost je na místě
I když se nejedná o častý typ rakoviny, přesto je třeba být obezřetní, častěji se vyskytuje u žen. Příčina vzniku nádoru v těchto místech není plně objasněna, pravděpodobně ji však spouští předchozí problémy se žlučníkem, hlavně se žlučníkovými kameny.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Clevelandclinic.org