Cévní mozková příhoda (mrtvice) je stav, kdy část mozku není dostatečně zásobena krví, a tato oblast přestává fungovat. To má samozřejmě za následek omezení některých mozkových funkcí, které mohou být omezeny i trvale – v závislosti na tom, jak rychle se podaří zajistit odbornou pomoc.
Zásadní je rychlá reakce
Je velmi důležité, aby léčba byla by zahájena v prvních hodinách po nástupu příznaků. V případě podezření na cévní mozkovou příhodu by měl pacient, rodina nebo přihlížející okamžitě zavolat první pomoc. Přechodná ischemická cévní mozková příhoda (také známá jako mini mrtvice) popisuje krátkodobou ischemickou cévní mozkovou příhodu, u které symptomy spontánně odezní. I taková událost si však žádá odborné posouzení, aby se minimalizovalo riziko budoucí mrtvice.
Jaké jsou příznaky mrtvice?
Příznaky cévní mozkové příhody závisí na tom, která oblast mozku přestala fungovat kvůli ztrátě krevního zásobení. U pacienta se často může objevit více příznaků:
- Akutní změna úrovně vědomí nebo celkový zmatek
- Akutní nástup slabosti nebo ochrnutí poloviny nebo části těla
- Necitlivost poloviny nebo části těla
- Částečná ztráta zraku
- Dvojité vidění
- Obtížné mluvení nebo porozumění řeči
- Ztráta rovnováhy
Jak poznáte, že má člověk mrtvici?
Rychlá pomoc je zcela zásadní, pokud máte podezření, že někdo může mít mrtvici. Okamžitá léčba mrtvice může minimalizovat její dlouhodobé následky a snížit riziko úmrtí.
Zapamatujte si jednoduché pravidlo FAST. Jedná se o čtyři zkratky hlavních příznaků, díky nimž můžete mrtvici snadno identifikovat a rychle zasáhnout. Pokud si z tohoto článku máte něco odnést, pak právě toto. Co jednotlivá písmenka znamenají?
- FACE – Ochrnutí obličeje nebo části úst
- ARM – Necitlivost paže a nemožnost držet něco v ruce
- SPEECH – obtížná komunikace
- TIME – V případě výše uvedených příznaků je čas klíčový – proto volejte pomoc okamžitě
Shutterstock
Postihnout může i mladé
Pamatujte, že při mrtvici dochází ucpání mozkové cévy, či může dojít k jejímu prasknutí a následnému krvácení do mozku. I když je tento stav častější u starších osob, rozhodně se nevyhýbá ani mladým. Značný vliv stres a nezdravá životospráva. U žen se může riziko zvyšovat třeba užívání antikoncepce, v nejhorším případě v kombinaci s kouřením.
Prevence je základ
Pozor si dejte, pokud máte problémy s vysokým tlakem. V každém případě také omezte kouření i alkohol a snažte se změnit svůj jídelníček tak, že do něj zařadíte více ovoce a zeleniny. Jednoznačnou prevencí je také pravidelný a dostatečný pohyb. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, vyplatí se navštívit včas lékaře a nechat se odborně vyšetřit. Lékař může odhalit zvýšené riziko a doporučit režimová opatření. Nikdy není příliš brzy začít se pečlivě starat o své zdraví – mnohonásobně se vám to v budoucnu vrátí.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicinenet.com