Co může prozradit tělesná teplota o našem celkovém zdraví. Záleží na řadě faktorů

Průměrná tělesná teplota u lidí je kolem 37 stupňů. Klesne-li pod 35, dochází k podchlazení, zvýší-li se nad 38, máte horečku. Zdravá teplota se proto pohybuje mezi 35,5 – 37,5 stupni. Tehdy váš metabolismus funguje nejlépe. To ale automaticky neznamená, že jste nemocní, pokud směřujete pod nebo nad průměr.

„Normální“ tělesná teplota

Když přemýšlíme o své tělesné teplotě, většinou se nám v hlavě hodní číslo 37. Ne každý však má stejnou „normální“ tělesnou teplotu. Do určité míry se totiž může u každého lišit. V 19. století stanovil německý lékař Carl Wunderlich optimální tělesnou teplotu na 37 stupňů, ale studie naznačují, že průměrný pokles na 36,8 stupňů je standard. To, že nenaměříte přesných 37 stupňů tedy neznamená, že je s vaším zdravím něco v nepořádku. Naše tělo se navíc během dne více zahřívá, takže si můžete naměřit nižší teplotu ráno než ke konci dne.

 

Mladší lidé mají vyšší průměrnou teplotu než starší jedinci

Je tomu tak proto, že schopnost regulovat teplotu se v průběhu let snižuje. Nakonec cvičení, i některá jídla a nápoje mohou též ovlivnit vaši tělesnou teplotu. Při „normální“ zdravé tělesné teplotě byste měli naměřit mezi 35,5 a 37,5 stupni. Tehdy metabolismus funguje nejoptimálněji a cítíte se plní energie.

Tělesná teplota a hmotnost

Tělesnou teplotu může ovlivnit i vaše váha, proto také teplota prozrazuje o vašem zdraví hodně informací. Pokud máte nadváhu, máte v průměru vyšší tělesnou teplotu. Tuk je totiž dobrým izolátorem. Rychle prochladnete a je vaše tělesná teplota často nižší, než je průměr? Pak můžete trpět podváhou. V tomto případě vám chybí tuk, který by vás řádně zahřál. Tělesná teplota také ztěžuje proces hubnutí. Když držíte dietu, vaše teplota klesá. K tomu dochází proto, protože vaše tělo chce snížit spotřebu energie, takže ztráta tělesné hmotnosti se zdá být omezená. Jedná se o druh mechanismu přežití.

Horečka během onemocnění

Zřejmě vám nemusíme vysvětlovat, že tělesná teplota s horečkou naznačuje, že jste nemocní. Od 37,5 stupně výše se jedná o zvýšenou teplotu, od 38 stupňů o horečku. Horečka se vyvíjí jako reakce těla na bakteriální nebo virovou infekci. Bakterie a viry rostou při vyšších teplotách v těle obtížněji. Jakmile virus nebo bakterie opustí tělo, tělesná teplota opět klesne. Je-li tělo příliš zahřáté, mozek dostane signál, který přemístí do potních žláz, a ty zahájí proces chlazení. Proto se často potíme, když nás trápí horečka, a je nám střídavě horko a zima.

Horečka způsobená stresem

A konečně, vaše tělesná teplota vám také může říct, jak je na tom vaše zdraví během stresu. Při velkém stresu se zvyšuje srdeční tep, svaly se napínají, zrychluje se dýchání a zvyšuje krevní tlak. To může zvýšit i tělesnou teplotu. Stav je známý jako psychogenní horečka.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Zwangerenportaal.nl