Aneurysma hrudní aorty je patologická výduť na cévě, v tomto případě vystupující z levé srdeční komory. Jedná se o problematický stav, kdy zeslabenou cévou proudí krev, která tlačí na stěny a způsobuje zmíněné aneurysma a otok. Při aneurysmatu může dojít k takzvané disekci aorty, náhlé cévní příhodě, která může skončit smrtí. Může dojít k prasknutí velkých a rostoucích aneurysmat, u menších je proces většinou pomalý, ale je nutný pravidelný lékařský dohled nebo preventivní operace.
Aneurysma hrudní aorty
Výduť na cévě je patologický jev, povětšinou se vyvíjí pomalejším tempem a asymptomaticky, z toho důvodu je ztížená diagnostika, přičemž někdy zůstávají aneurysmata menší a nezvětšují se, jiná naopak postupem času rostou. Nejčastějšími důvody pro jejich vznik je narušení cévních stěn chorobnými procesy, zánětem, úderem nebo po nehodě a v souvislosti s jiným závažným onemocněním (tuberkulóza, syfilis). Dalším důvodem pro vznik aneurysmat je ateroskleróza, která souvisí s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou tuků v krvi, ale také s kouřením a životním stylem.
Příznaky aneurysma hrudní aorty
V případě, že se výduť zvětšuje, začnou se objevovat první příznaky, mezi které patří:
- Citlivost nebo chronická bolest na hrudi
- Bolest v horní i dolní oblasti zad, píchání
- Chrapot, dýchavičnost
- Neustávající kašel
- Dušnost a obtížné dýchání
Aortální aneurysma hrozí i v oblasti břicha
Aneurysma hrudní aorty se týká výdutí, které se mohou objevovat v oblasti srdce a hrudníku. O hrudním aneurysmatu se hovoří, když jde o výduť u srdce, v hrudníku u aortálního oblouku nebo v lokalitě mezi horní a dolní aortou. K aneurysmatům však může dojít podél celé aorty vedoucí od srdce až do břicha, dokonce aneurysma břišní aorty je mnohem častější. Při prasknutí neboli ruptuře aneurysmatu může dojít k vykrvácení a následné smrti, včasné rozpoznání příznaků a léčba je proto klíčová.
Shutterstock
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Jak poznat aneurysma aorty, když většina pacientů žádné příznaky nemá a lékařskou pomoc vyhledají až ve chvíli, kdy jim aneurysma praskne? V každém případě při podezření je nutné okamžitě volat záchrannou službu 155 a popsat příznaky, kterými dotyčný trpí. U prasklého aneurysma může dotyčný cítit:
- Akutní a velmi intenzivní, náhlou bolest v horní části zad, která vystřeluje směrem dolů
- Velkou bolest na hrudi, v oblasti krku, dekoltu, ale také v čelisti nebo pažích
- Dušnost a obtížné dýchání
U pacientů, kteří mají genetickou zátěž v podobě aneurysma v rodině, dále při Marfanově syndromu nebo jiných onemocnění aortálních chlopní, je vhodné docházet na pravidelné ultrazvukové kontroly nebo si vyžádat vyšetření magnetickou rezonancí.
Disekce aorty je životu ohrožující stav
Při vytvoření výdutě, balonku, který se plní pod tlakem krví, může dojít k rozštěpení aorty s vnitřním krvácením nebo přímo trhlině a k prasknutí s krvácením mimo aortu. Tato cévní příhoda může mít velmi dramatický, rychlý průběh a skončit smrtí dotyčného, při podezření proto okamžitě kontaktuje záchrannou službu. Řešením je pouze rychlá operace, kterou však doprovází vyšší riziko dalších komplikací.
Freepik
Vznik krevních sraženin a trombóza
Doprovodným a velmi rizikovým jevem při aneurysmatech aorty je vznik krevních sraženin. Malé sraženiny mohou zablokovat jinou cévu v těle a může dojít v důsledku toho k trombóze nebo k infarktu.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org