Horečka je jednou z nejčastěji se vyskytujících zdravotních stavů, které postihuje každého od kojenců až po dospělé. Zpravidla se jedná o příznak celé řady zdravotních problémů, proto je nesmírně důležité znát správné příčiny. Typy horeček jsme v dnešním článku rozdělili do pěti kategorií v závislosti na jejich období, závažnosti, teplotě a dalších faktorech.
Proč vzniká horečka?
Důvod vzniku zvýšené teploty v těle vám může napovědět, s jakým zdravotním problémem se potýkáte. Znalost příčiny pak teprve může dát prostor ke správné léčbě. Kdykoli dojde k útoku viru nebo bakterií či parazitů, naše tělo spustí svou přirozenou obranu. Tím, že začne tvrdě bojovat, zvýší svou teplotu. Jakmile bitva skončí, tělesná teplota se vrátí do normálu. Zde jsou různé typy horeček a jejich příčiny.
Přerušovaná horečka
Přerušovaná nebo kolísavá horečka znamená, že se vaše tělesná teplota mění mezi dnem a nocí. Při tomto typu horečky zůstává tělesná teplota během dne normální, ale v noci stoupá. Dle lékařů je to způsobeno parazitickými nebo bakteriálními infekcemi. Někdy může být příznakem malárie nebo septikémie. Mezi příznaky kolísavé horečky patří:
- Vysoká horečka během noci
- Třes a zvracení
- Zimnice
- Bolest žaludku nebo celého těla
Náhle vysoká horečka
Ve skutečnosti „normální“ horečka, která se vyskytuje u většiny lidí. Je způsobena zvýšením tělesné teploty v důsledku běžných problémů životního stylu, jako je nadměrné namáhání, únava, bolest celého těla atd. U tohoto druhu horečky teplota klesá do jednoho až dvou dnů. Ve většině případů nestoupne výše jak na 38,8 stupňů. Jedinou výjimkou je horečka dengue, kdy máte podobné symptomy. Příznaky náhle vysoké horečky jsou:
- Bolest těla
- Únava
- Bolest hlavy
- Slabost
- Horečka dengue
Shutterstock
Trvalá horečka
U tohoto typu horečky tělesná teplota zůstává přibližně o 1 – 2 stupně vyšší než obvykle a příliš nekolísá. Trvalá horečka je způsobena základním zdravotním problémem, který může být spojen s pneumonií nebo břišním tyfem. Pokud se neléčí ve správný čas, může způsobit zdravotní potíže. Má podobné příznaky jako většina ostatních horeček, většinou symptomy závisí na zdravotním problému.
- Tělesná teplota zůstává vysoká po mnoho dní
- Nedochází ke kolísání teploty
- Slabost a únava
Remitentní horečka
Podobná trvalé horečce, ovšem podmínky mohou být závažnější. Důvodem je, že při remitentní horečce může tělesná teplota kolísat po celý den. Je způsobena bakteriálními nebo parazitními infekcemi. Proto představuje velké ohrožení těla, zejména mezi dětmi. Tato horečka může také vést k brucelóze, zdravotnímu stavu, který způsobuje infekci endokardu. Mezi příznaky patří:
- Bolest břicha
- Neklid
- Nepravidelné pohyby střev
- Slabost
- Zvracení
- Vysoká teplota
Shutterstock
Revmatická horečka
Horečka způsobená jedním typem bakterií, a to jsou streptokokové bakterie. Infekce začíná v hrdle a mění se na bolestivou horečku, pokud není včas léčena. Revmatická horečka může způsobit vážné zdravotní problémy, které mohou být nejen nepříjemné, ale také výrazně ovlivnit náš každodenní režim. Příznaky jsou:
- Bolest hlavy
- Zvracení
- Čepy na mandlích
- Zánět tkání
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onlymyhealth.com