Lidé znají pojmy jako infarkt nebo mrtvice, málokdo však má tušení o mnohem závažnějším onemocnění srdce, které je přitom velmi časté a končí často fatálně. Dokonce polovina pacientů umírá do pěti let a celkově 70 procent do deseti let od stanovení diagnózy, která zní městnavé srdeční selhání. Mnoho lidí nemá o této chorobě povědomí, což vede ke zhoršení stavu. Bez adekvátních znalostí navíc pacienti nevědí, na co si dát pozor nebo čeho se vyvarovat.
Městnavé srdeční selhání
V srdci se nachází celkem čtyři komory, přičemž srdce pumpuje skrze komory krev do orgánů i tkání, přičemž síněmi naopak proudí krev do srdce. K městnavému srdečnímu selhání dochází, když komory nedostatečně zásobují krev do orgánů a zbytku těla, což má za důsledek hromadění krve a tekutin v plicích, břiše, játrech nebo v dolních částech nohou.
Velmi závažný stav může skončit smrtí
Tento stav může být akutní a život ohrožující, může vést k závažnému poškození srdce nebo k rozvinutí dalších kardiovaskulárních onemocnění. Mezi prvotní příznaky patří kromě otoků, dušnost, únava nebo zrychlený srdeční tep. Srdce navíc není schopné dále pracovat normálním způsobem a stav se tak dále jen zhoršuje. Jaké jsou další příznaky, které mohou upozornit na nebezpečné rozvinutí městnavého srdečního selhání?
Bledé nebo matné nehty naznačují závažné onemocnění
Snížení srdeční funkce, dušnost, otoky nebo únava nejsou jedinými příznaky městnavého srdečního selhání. Na nedostatečnost srdce mohou ještě před těmito symptomy poukazovat nehty, především jejich matná bledá barva, která vyplňuje takřka celou plochu nehtu a na konci nebo v jeho špičce vzniká úzký pás v růžové nebo sytější, někdy až tmavě hnědé barvě. Tento stav se někdy označuje jako „froté nehty“ nebo také „Terryho nehty“. A proč podle odborníků k barevným změnám a stavu nehtů dochází? Podle vědců, kteří prezentovali výsledky své práce v časopise Indian Journal of Dermatology, se jedná o „sníženou vaskularitu a nadměrný růst pojivové tkáně“.
Postgraduate Medical Journal
„Terryho nehty“ nejen při kardiovaskulárních onemocněních
Znamená barevný úkaz na nehtech vždy vážné onemocnění? Povětšinou ano, přičemž kromě městnavého srdečního selhání může jít o obtíže s játry, ledvinami nebo s cukrovkou 2. typu. Také k barevným změnám na nehtech dochází při onemocnění virem AIDS (HIV), žloutenkou nebo při vitiligu či tuberkulóze. Zmíněný stav může nastat i vlivem stárnutí, je však nutné vyloučit veškeré ostatní onemocnění danými vyšetřeními. V některých případech dochází k „Terryho nehtům“ vlivem anémie nebo podvýživy.
Další příznaky městnavého srdečního selhání
Co dělat v případě, kdy se zjistí popisované zabarvení nehtů? Při městnavém srdečním selhání je nutné sledovat také další příznaky. Kromě zmiňovaných otoků kotníků a dolních částí nohou, dušnosti nebo únavy a přibývání na váze jsou to:
- Kašel a sípání
- Nepravidelný srdeční tep
- Mdloby, slabost, malátnost
- Namodralá kůže
- Bolest na hrudi
Shutterstock
Jak se vyvarovat závažným srdečním onemocněním
Při uvedených obtížích je nasnadě vyhledat lékaře a podstoupit veškerá vyšetření pro posouzení zdravotního stavu. Kromě toho je samozřejmě vhodné změnit hektický životní styl, více spát a dodržovat zdravý jídelníček. Doporučují se také zdravé návyky, které povedou ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Při rodinné anamnéze, ve které se objevují kardiovaskulární choroby, je vhodné při změně barvy nehtů vyhledat lékaře pro vyloučení srdečních nebo jaterních onemocnění.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Amjmed.com, Healthline.com