Žralok bílý je jeden z největších predátorů, kteří se nacházejí v mořích. Potkat se s nimi byste asi ve volné přírodě nechtěli. Ačkoli na suchu jsou neškodní, protože se zde neumí pohybovat, v moři se před nimi třese velké množství živočichů. Většina lidí, kteří se s tímto žralokem potkalo ve vodě, to ale odneslo nepěknými šrámy – nebo dokonce chybějícími končetinami. Ne vždycky ale musí jít o život.
„Deep Blue“
Mořský biolog Ramsey plaval ve vodách Oahu na Havaji. Zde se k němu připojila samice žraloka, kterou již dříve poznal při výzkumu u ostrova Isla Guadalupe v Mexiku. Tuto samici nazvali „Deep Blue“. Krásné poetické jméno pro smrtícího tvora. Nicméně tým Ramseyho věděl, že tato samice je těhotná. Bylo zajímavé, že uplavala takovou dálku, od Mexika až k Havaji. Ramseyho tým byl překvapen, že ji znovu vidí, nicméně bezpečně poznali, že se jedná právě o tohoto žraloka.
Chránit žraloky je důležité
Ramsey a jeho tým si vzali za cíl uvědomovat veřejnost o tom, že i tak nebezpečná zvířata, jako jsou žraloci, stojí za to chránit. A když samici žraloka znovu spatřili, rozhodli se s ní zaplavat. Samice nevykazovala známky agresivity, byla spíše zvědavá. Potápěči s ním plavali v naprostém souladu, aniž by jeden nebo druhý vykazoval známku nejistoty, strachu. A to navzdory tomu, že se jednalo o skutečně úctyhodně velikého žraloka – samice měřila asi 6 metrů na délku.
Pozdrav žraloka
Žraločí samice se přišla podívat, co se to kolem děje. Nechala se od potápěčů pohladit a někteří si s ní dokonce udělali fotku. Kdyby je chtěla kousnout nebo dokonce sníst, měla k tomu hned několik příležitostí. Ale ona to neudělala. Dokonce neublížila ani dvěma delfínům, kteří se ke žralokovi připojili a plavali s ní bok po boku. Bohužel ne každé setkání se žralokem končí takto šťastně. Proto je třeba se mu raději ve volné přírodě vyhýbat a nevystavovat se zbytečně nebezpečí.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madlyodd.com