Roztroušená skleróza (zkráceně RS) je chronické autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu. Přichází nepředvídatelně a pro toto onemocnění neexistuje adekvátní léčba, pouze se zaměřuje na zmírnění obtíží. Onemocnění je navíc obtížné diagnostikovat, protože mnoho příznaků připomíná jiné choroby, přitom včasná indikace znamená oddálení vážnějších následků. Podle studie z roku 2021 dokonce určení diagnózy trvá průměrně 5 let.
80 % pacientů s RS trpí chronickou únavou
Únava je právě tím symptomem, na který se lékaři musí zaměřit. U 4 z 5 pacientů s diagnostikovanou RS totiž byla únava prvním příznakem onemocnění, což se prokázalo ve studii publikované v roce 2021 v časopise Multiple Sclerosis Journal. Výzkumu se zúčastnilo více než 200 pacientů s RS, přičemž u většiny z nich byla únava důvodem k návštěvě lékaře. Většina pacientů popisovala stav jako nevysvětlitelný, což vedlo k lékařským vyšetřením.
Druhy únavy pacientů s RS
Kromě běžné únavy se u pacientů s RS prokázaly tyto rané neduhy spojené s vyčerpáním:
- Nedostatek spánku vlivem častého nočního močení a dysfunkce močového měchýře
- Noční svalové křeče
- Vyčerpání a nemohoucnost vykonávat běžné každodenní úkoly
Charakteristika příznaků únavy
Únava pro většinu pacientů znamenala:
- Každodenní zátěž
- Vyčerpání i po klidném nočním spánku
- Zhoršování postupem dne
- Zhoršování vlivem tepla nebo vlhkosti
Freepik
Akutní stavy únavy i potíže s citlivostí
Únava se navíc mohla projevovat i akutními stavy, kdy se objevila zcela náhle. Záchvaty vyčerpání neměly vysvětlení a nadto zamezovaly ve vykonávání běžných činností, které dříve nezpůsobovaly dotyčnému potíž. Slabost byla pociťována také často jako „tíha“ nohou nebo byla doprovázená zhoršenou hybností, což se projevovalo při vstávání z postele nebo ze židle a podobných činnostech. Kromě únavy většina postižených ještě poukazovala na další příznak související s citlivostí na teplo, kdy i mírné zvýšení teploty může způsobovat kognitivní potíže, svalovou slabost nebo potíže s rovnováhou. Při výše zmíněných příznacích je nutné kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který zhodnotí stav a případně vyšle na další neurologická vyšetření.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com