Říká se, že oči jsou bránou do duše. A nejen to, oči totiž podle odborníků vysílají signály, že s tělem není vše v pořádku. Oční duhovka, sítnice i bělmo fungují jako zrcadlo, ze kterého lze vyčíst potíže se srdcem i jiné neduhy. Na co se při pohledu do očí zaměřit a co dělat v případě různých obtíží s viděním? Těchto osm signálů je varovných a při přetrvávajících problémech je vhodné vyhledat lékaře.
Dlouhodobé ječné zrno
Ječné zrno neboli hordeolum je nejčastějším onemocněním oka, které může být velmi bolestivé, ale často zmizí během několika málo dní. Jedná se o ucpání mazové žlázky na horním nebo dolním okraji víčka. Bývá doprovodným jevem při nachlazení nebo chřipce, ale může být také bakteriálního původu nebo k němu dochází při zánětu mazových žlázek. Výjimečně může jít o vzácný typ rakoviny, o karcinom mazových žláz. Ke vzniku ječného zrna dochází také při dlouhodobém nedostatku vitamínu B a při hormonální nerovnováze.
Úbytek obočí a řas
V některých případech dochází k vypadávání obočí a řas, může jít o alopecii, autoimunitní onemocnění, kdy bílé krvinky zamezují růstu vlasů i řas, ale také o potíže se štítnou žlázou. V každém případě je vhodné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.
Rozmazané vidění
K rozmazanému vidění dochází nejčastěji při celodenním používání počítače, doprovodným jevem je pálení očí. Jedná se o takzvaný syndrom počítačového vidění nebo také syndrom unaveného oka. Příznaky bývají dočasné a odezní po odpočinku od obrazovky. Je nutné střídat činnosti, více odpočívat a upravit jas a kontrast na monitoru.
Aura a oční migréna
Náhlé bolesti hlavy spojené s částečnou ztrátou zraku, přetrvávající rozmazané vidění, záblesky světel nebo třpytu, vlnovky a podobné vizuální bloky v jednom oku souvisejí často s migrénou.
Shutterstock
Vystoupnutí oka z očnice
Stav vykulených očí často souvisí s onemocněním štítné žlázy, hypertyreózou, kdy oči bývají nepřirozeně vypouklé, oteklé a náchylné k zánětům, může dojít i k zanícení rohovky. Při tomto onemocnění dochází ke zhoršení zraku. Je vhodné podstoupit laboratorní vyšetření na endokrinologii.
Diabetická retinopatie
Jedná se o onemocnění sítnice oka a trpí jím většina pacientů s cukrovkou užívajících inzulín, souvisí s oběhovým systémem oka. Může vést ke slepotě.
Zežloutnutí očního bělma
Nejčastěji se objevuje žluté bělmo u novorozenců, kteří trpí takzvanou novorozeneckou žloutenkou. K zežloutnutí však může dojít i u dospělých při potížích se žlučníkem a žlučovými cestami nebo s játry.
Shutterstock
Dvojité vidění a náhlá ztráta zraku
Náhlé změny ve vidění mohou být příznaky mrtvice, jedná se především o dvojité vidění nebo náhlou ztrátu zraku. Při těchto obtížích je vhodné vyhledat lékařskou pohotovost okamžitě.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Wisemindhealthybody.com