Psychologie pomluv aneb Odborníci radí, jak okamžitě zastavit drby

Všichni se jistě shodneme na tom, že pomluvy nejsou nic příjemného. Podle odborníků neubližují jen subjektu pomluv, ale také člověku, který je šíří. Působí díky tomu totiž hrubým a nezralým dojmem, což ostatní lidi odradí od toho, aby se s ním bavili a věřili mu. Podle Wikipedie se jedná o: „neužitečné řeči nebo fámy, zejména o osobních záležitostech druhých”.

Negativní činnost pro obě strany

Plané řeči o soukromém životě někoho jiného mohou někoho pobavit, ale šíření pomluv je ve skutečnosti bezcenné a odporné. Ničeho tím nedosáhnete. Maximálně můžete ranit subjekt řečí, jakmile se to k němu dostane. Takové chování je ohavné, ale často se s ním ve společnosti setkáváme. Jak ho můžete sami zastavit hned v počátku?

Proč rádi hovoříme o jiných za jejich zády?

Většina z nás ví, že to není dobré. Bohužel existuje mnoho úspěšných pořadů v televizi i na internetu, které potvrzují, že se lidé rádi přiživují na neštěstí ostatních. Bulvární časopisy existují jen díky tomu, že lidé rádi čtou pomluvy. Bohužel mnohdy se jedná o nepravdivé a hanlivé informace, které nemají nic společného s realitou a skutečným životem daných osob. Lidé mají často instinkt pomlouvat a i z neutrální konverzace se může stát pomlouvání, když se rozhodnete přidat nějakou pikantní poznámku o druhém. Dávejte si na to proto pozor, protože je to vždy špatný nápad.

Lidé, kteří pomlouvají, ze sebe nemají dobrý pocit

Připadají si nechtění nebo nezajímaví, a proto se rozhodnou sdílet informace o někom jiném, i když by neměli. Díky tomu si mohou užít pocit přijetí a soudržnosti s ostatními ve skupině. Ve stejnou chvíli ale ničí svou vlastní integritu, protože lidé je budou mít za drbny, kterým se nedá nic svěřit. Navíc se samotný člověk, který drby šíří, bude dříve nebo později cítit špatně.

Psychologie pomluv

Stejně jako u jiného společenského chování psychologové studovali různé aspekty pomluv. Jedním z nich je poškození, které tento čin způsobí jak drbně, tak osobě, která je subjektem těchto řečí. Pomluvy jsou, jak se ukázalo díky studiím, velmi častým aktem: „Asi 60 procent rozhovorů mezi dospělými se týká někoho, kdo není přítomen,“ říká jeden významný sociální psycholog. „Většina z těchto rozhovorů vynáší rozsudek.“

Jedna fráze, která řeči okamžitě zastaví

Chcete se sami cítit lépe a zastavit drby na jejich začátku? Podle psychologů existuje jedna fráze, díky které druhý člověk okamžitě přestane pomlouvat. Pokud se nechcete nechat zatáhnout do urážlivého rozhovoru o někom jiném, jednoduše se zeptejte: Proč mi to říkáš? Psychologové tvrdí, že tato věta je účinná z několika důvodů. Tato otázka okamžitě naruší každý motiv drbny a donutí ho, aby se zastavil. Navíc musí daný člověk čelit faktu, že nejste na stejné lodi a nechcete se do podobného rozhovoru zapojit.

Vždy, když tuto otázku vyslovíte, bude pomlouvač velmi zaskočen

Téměř pokaždé nebude mít dobrou výmluvu, proč vám dané informace říká a chce vás zatáhnout do tohoto rozhovoru. Je možné též jednoduše říci: „Tohle mě nezajímá“ nebo „Měli bychom to s ním probrat osobně.“ Díky této jednoduché otázce zadržíte jakýkoli dialog o osobě, které by to pravděpodobně ublížilo.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Powerofpositivity.com