Batole kvůli běžné hračce téměř ztratilo zrak. Varování pro ostatní rodiče, kteří si neuvědomují riziko

Každý rodič kupuje svým dětem hračky s vědomím, že jsou zcela bezpečné a dítě si s nimi může bezpečně a neomezeně hrát. Bohužel to není vždy pravda. Matka dvouletého chlapce varuje rodiče, aby byli ostražití ohledně stříkajících hraček do vany, protože její syn kvůli takového hračce málem přišel o zrak. Zdá se to neuvěřitelné, ale nebezpečné hračky se stále na trhu nacházejí a bohužel některým dětem naruší spokojené dětství a dobré zdraví.

Starostlivá matka

Většina dvouletých dětí si ráda hraje při koupání se stříkacími hračkami. Malý Baylor, který žije v oblasti Chicaga, není žádnou výjimkou. Zdánlivě neškodné hraní ve vaně se pro něj bohužel stalo velmi nebezpečné, jakmile dostal bakteriální infekci do očí.

Matka sdílela znepokojinou situaci na sociálních sítích

Jeho matka Eden Strong sdílela znepokojivou situaci na svém facebookovém účtu :„Věděla jsem, že voda se může zachytit v hračkách do vany, zvláště v těch gumových, které jsou určeny k stříkání vody,“ napsala maminka z Plainfieldu v Illinois. „Viděla jsem články, kde je maminky rozřezaly a objevily uvnitř směšné množství plísně. Věděla jsem to. Tak jsem je po každé koupeli vymačkala, každých pár týdnů jsem je vyčistila roztokem bělidla a pravidelně je držela u světla, kde jsem hledala plísně. Nevěděla jsem však, že i při pravidelném čištění uvnitř nikdy úplně nevyschnou, takže bakterie mohou stále růst. Neviditelné bakterie.“

Nevinná zábava

Jednoho dne jí chůva řekla, že si Baylor vystříkl do oka hračkou vodu a jeho oko trochu zrudlo. Maminka si myslela, že je oko podrážděné vodou nebo tlakem vody, a proto o tom příliš nepřemýšlela a neměla žádné velké obavy. „Když jsme ten večer večeřeli, všimla jsem si, že jeho oko vypadá ještě červenější než předtím a odvezla chlapce na pohotovost. Doktor mu dal první dávku očních kapek. Uprostřed noci jsem mu dala posilující dávku, abych se ujistila, že se ráno bude cítit lépe.“

Nečekané komplikace

Rozhodně nečekala, že ho najde v postýlce s okem dvakrát větším, než když šel spát a po tváři se mu táhla červená skvrna. Matka měla podezření, že se u něj vyvíjí infekce a vzala syna opět k lékaři. Lékař diagnostikoval orbitální celulitidu (bakteriální infekce oka často způsobenou streptokokovými nebo stafylokokovými bakteriemi) a malý chlapec dostal perorální antibiotika.

V šest ráno se situace ještě zhoršila

Oko bylo velmi oteklé, takže chlapec na něj prakticky neviděl. Navíc byl na dotek horký a měl vysokou horečku. Rodiče znovu spěchali do nemocnice, kde předtím dostali antibiotika. Lékař provedl CT vyšetření sítnice. Diagnóza byla stále stejná, ale průběh velmi vážný. Celulitida se mu rozšířila po celém obličeji a do obou očí. Lékaři rodiče připravili na možnost, že by mohl u horšího oka ztratit zrak. Naštěstí se vše obrátilo k lepšímu a obě oči se zahojily.

Varování pro ostatní rodiče

Po této zkušenosti se Strong rozhodla, že zvýší povědomí o tomto nebezpečí. „Přála bych si, aby více rodičů pochopilo, že jakákoli hračka, která v sobě zadržuje vodu – jako jsou ty, které stříkají vodu – ať už vypadají čisté nebo ne, představují riziko.“ Dětská lékařka Dr. Gina Posner z MemorialCare Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley v Kalifornii s maminkou zcela souhlasí.

Pravidelné čištění

Každý týden nebo dva by se podle ní měly hračky čistit bělidlem a každých pár měsíců vyhazovat, protože mají tendenci k růstu plísní a bakterií. Jak je vidět z tohoto případu, bakterie jsou velmi nebezpečné a mohou způsobit vážné zdravotní potíže u zcela zdravého dítěte. Nebezpečí těchto hraček (i ostatních) bychom proto neměli podceňovat.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Parents.com