Gastroparéza je málo známý stav, který výrazně ovlivňuje kvalitu života. Poznejte hlavní příznaky a možnosti léčby

Gastroparéza je onemocnění žaludku, kdy dochází k poruše vyprazdňování žaludku a jeho ustrnutí nebo také ochrnutí, a kromě nepříjemných příznaků doprovází mnoho dalších onemocnění, jako je cukrovka. Tento stav vážně ovlivňuje kvalitu života milionů lidí po celém světě.

Gastroparéza, porucha žaludku

Toto onemocnění způsobuje zpomalení hybnosti a potíže s vyprazdňováním žaludku. Běžně potrava prochází ústy jícnem až do žaludku, kde by mělo dojít k segmentaci, čímž se vyšlou signály do mozku ohledně sytosti. Následně dochází k natrávení obsahu spolu s tekutinami. Tato kašovitá směs se mísí, zpracovává a prochází do tenkého střeva, kde dochází ke vstřebávání živin a strávení. Při ochrnutí tohoto důležitého orgánu je však celý tento proces trávení narušen, což vede k dalším zdravotním obtížím.

Hlavní příznaky gastroparézy

Mezi nejčastější příznaky gastritidy se objevuje nevolnost, kterou často doprovází zvracení. Dochází k tomu před dojedením daného jídla nebo bezprostředně po snězení potravy. Dalším projevem je bolest břicha vlivem ochrnutí žaludku a dysfunkce nervových zakončení, kdy jsou narušeny motorické nervy a jídlo a zkonzumované tekutiny zůstávají uvězněné v žaludku. Dochází k přerušení přenosů signálů mezi střevem a mozkem. To je také důvod, proč dochází k velkým bolestem, nevolnosti a vyzvracení obsahu vaku. Dalším jevem je funkční porucha trávení, kdy dochází k opakovaným zažívacím obtížím bez zjevné příčiny.

Zdravotní potíže, které mají příznaky jako gastroparéza, jsou:

  • Obstrukce vývodu žaludku
  • Syndrom cyklického zvracení
  • Poruchy trávicích žláz

Pro určení diagnózy je proto nutné seznámit lékaře se všemi obtížemi a podstoupit veškerá potřebná vyšetření, aby nedošlo k záměně a nesprávné léčbě.

Vznik gastroparézy

Často lidé s cukrovkou trpí i na gastroparézu, v jejich případě se hovoří o diabetické gastroparéze, která postihuje asi 25 % diabetiků. Vznik gastroparézy souvisí i s užíváním léků při cukrovce nebo léků na bolest, jako jsou opioidy.

Diagnostika onemocnění

Pro určení choroby je potřeba pečlivá anamnéza včetně provedení krevních testů u daného pacienta. Používají se také zobrazovací testy nebo endoskopické vyšetření. Dále se pro diagnostiku provádí sken žaludku, kdy se zkonzumuje předepsané jídlo o určité hmotnosti a s konkrétními výživovými hodnotami. Typicky se jedná o vaječný sendvič a lékař pořizuje snímky postupného vyprazdňování žaludku po jeho snězení. Běžně by mělo dojít k vyprázdnění většiny obsahu během 4-5 hodin, 10 procent potravy pak zůstává déle. Indikací ke gastroparéze je pak zpoždění v trávení, které ale může být ovlivněno hladinou cukru v krvi nebo zmiňovanými léky proti bolesti.

Farmakoterapie gastroparézy

V rámci léčebného procesu se lékaři zaměřují na hlavní symptom, pro urychlení vyprazdňování žaludku se používají léky ze skupiny zahrnující erythromycin nebo metoklopramid. Obdobně funguje i prucaloprid. Při potížích s narušenými nervy a interakcí mezi střevem a mozkem pak lékaři předepisují neromodulátory včetně antidepresiv.

Operativní léčba gastroparézy

Při návštěvě gastroenterologie mohou lékaři také navrhnout řešení gastroparézy za pomoci endoskopie, kdy se upraví ventil (pylorus) mezi žaludkem a tenkým střevem. Pomocí laparoskopie pak může dojít k úpravě chlopně mezi těmito dvěma orgány. Po tomto výkonu se žaludek vyprazdňuje rychleji. V některých případech se ještě přistupuje k implantaci žaludečního stimulátoru pro usnadnění nervové signalizace mezi střevem a mozkem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu