Jak často byste se měli sprchovat, mýt si vlasy a nohy? Pravidelnost osobní hygieny mnohé překvapí

Správná osobní hygiena je pro zdraví velice důležitá. Pravidelné mytí vlasů, čištění zubů a sprchování nám pomáhá zbavit se nebezpečných parazitů, virů a choroboplodných zárodků, vysvětluje kardiolog Steven Reisman. Denně přicházíme do kontaktu s viry a bakteriemi, které mohou způsobovat různé nemoci. Proto je důležitá prevence v podobě pravidelné osobní hygieny.

Pravidelnost osobní hygieny

I přesto, že skoro všichni vědí jaké hygienické činnosti by měli vykonávat, ne každý ví, jak často by se měly uskutečňovat. Vyzpovídali jsme odborníky a zjistili jsme pro vás, jak často byste si měli mýt vlasy, nohy, ruce a další části těla. Je dost pravděpodobné, že zjistíte, že některé aktivity vykonáváte až příliš často a jiné zase naopak méně, než by bylo za potřebí.

Jak často byste si měli mýt vlasy

Jak často si mýt vlasy je v dnešní době populární otázka. Zatímco někteří tvrdí, že byste si měli mýt vlasy každý den, jiní uvádějí, že méně je více. Pravdou je, že neexistuje žádná správná odpověď. Záleží jak na osobních preferencích, tak na typu vlasů.

“Vlasy každého člověka se liší z hlediska věku, etnické skupiny, úrovně aktivity a typu vlasů” zmínila americká dermatoložka. Poznamenala, že starší ženy, afroamerické ženy a ženy se suššími vlasy by si obecně měly mýt své vlasy méně často. „I při každodenním cvičení si nemusíte mýt vlasy úplně každý den,“ říká. „Pacientům obvykle doporučuji dodržovat pravidelný plán mytí vlasů. Ať už je to třikrát týdně, jednou týdně nebo jednou za měsíc, vlasy byste si měli mýt pokaždé stejně, bez ohledu na úroveň vaší aktivity.“

Jak často byste se měli sprchovat

Nejspíš vás překvapí, že se pravděpodobně sprchujete častěji, než je nutné. Zdroj uvádí, že u některých lidí, zejména těch starších, méně aktivních jedinců, postačí sprcha jednou či dvakrát týdně. Děti ve věku od 6 do 11 let se mohou sprchovat pouze jednou za několik dní, zatímco dospívající děti by se měly mýt každý den. Samozřejmě sportovci a aktivní lidé by se také měli sprchovat častěji. V podstatě, pokud se cítíte čistí, zbytečně se nesprchujte. Studie prokázaly, že příliš časté sprchování odstraňuje „dobré“ bakterie z těla, což vede ke snížení funkce imunitního systému.

Jak často byste si měli prát povlečení

Nezáleží na tom, jak často se sprchujete, povlečení byste si měli prát častěji, než si myslíte. Prostěradlo a povlečení v sobě ukrývá mnoho bakterií a choroboplodných zárodků, a tak by se mělo prát alespoň jednou týdně. Praním všechny bakterie zničíte a budete spát ve zdravějším, čistějším prostředí.

Jak často byste si měli mýt nohy

Lidé mají tendenci na tuto důležitou činnost zapomínat, protože si myslí, že se nohy dostatečně očistí samy během sprchování. Faktem je, že byste si měli mít nohy samostatně mýdlem každý den.
Vaše chodidla jsou pokryta bakteriemi podobně jako zbytek vašeho těla. Často se potí, když nosíme uzavřené boty, nebo se nám na nich usazuje prach a špína, když chodíme naboso. Proto, když si je nebudeme dostatečně často a správně omývat, může dojít k nepříjemnému zápachu, stafylokokové infekci nebo bradavicím.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bestlifeonline.com