Jednoduché činnosti, během kterých si můžete snadno a cíleně procvičovat svou paměť

Čím více stárneme, tím více nás trápí naše paměť. Zapomínáme, hůře se soustředíme a občas na chvíli i úplně vypneme. Demence je s přibývajícím věkem nepředvídatelná – riziko jejího výskytu ale můžeme znatelně snížit správnou výživou a pravidelným trénováním své paměti. A pokud skutečně existuje něco, co nám s tím může pomoci, tak bychom to měli alespoň zkusit.

Malé paměťové hry

Například, když přijdete domů z obchodu, zkuste si vyjmenovat svůj nákup bez použití účtenky. Nebo si pozpátku řekněte jednotlivé ingredience, které používáte při vaření. Takže „rajče“ bude „ečjar“, „avokádo“ bude znít jako „odákova“ a ze „zelí“ vznikne „ílez“. Tenhle jednoduchý cvik vám pomůže trénovat vaši paměť.

Zapamatujte si telefonní čísla

V minulosti jste si pravděpodobně pamatovali hned několik telefonních čísel, a to jsme ještě ani tehdy nepoužívali telefony tolik, co v dnešní době. I když nám to dnešní technologie hodně usnadňují, plno lidí na tuto schopnost zanevřelo. Ve skutečnosti to ale není zase tak těžké – pokud chcete, tak i vy si dokážete zapamatovat telefonní čísla vašich blízkých. Vypište si každý den tři čísla na papír a snažte si je zapamatovat. Připomínejte si je pravidelně během několika následujících dní.

Hrajte deskové hry

Studie potvrzují, pokud rádi hrajeme intelektuální hry, jako například Pexeso, přestaneme zapomínat. Ovšem i ostatní deskové hry vám pomohou trénovat paměť. Znovu vytáhněte zaprášené Monopoly nebo Scrabble. Moc se vám do toho nechce? Potom můžete zkusit nějaké nové hry. Pokud je zde něco, co nám zaručeně pomůže udržet náš mozek v kondici, tak to jsou křížovky, sudoku, osmisměrky nebo rébusy. Všechny tyto činnosti nám skvěle podporují paměť. A pokud se vám zrovna nechce luštit, můžete vyzkoušet i hlavolamy.

Čtěte knihy

Čtení knih stimuluje náš mozek. Protože to, co pochytíme ze čtení slov, se nám znázorňuje v našem mozku. Aktivujeme šedé mozkové buňky a promítneme si tím celý svět přímo v naší hlavě. Tato mozková aktivita nám pomůže snížit riziko výskytu demence.

Jezte zdravě

Není žádným tajemstvím, že zdravá strava napomáhá ke zdravějšímu životu. V podstatě nejdůležitější je pro nás kyselina listová a vitamín B. Zapomínat nesmíme ale ani na hořčík a zinek. Celozrnné jídlo je v tomto případě základ. Důležitá jsou i jablka, ta totiž obsahují vlákninu a látky, které chrání před onemocněním mozku. Tyto látky jsou obsažené také v kapustě, borůvkách a heřmánku.

Sportujte

Slyšíme to pořád a všude – cvičení nás udržuje v kondici. A to nejen naše tělo, ale i mysl. Když budete pravidelně cvičit, snížíte tím možné riziko výskytu demence. Běhání, jízda na kole nebo jogging – nezáleží na tom, co budete dělat, ale že hlavně do svého života začleníte fyzickou aktivitu. Zkuste začít s procházkami.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Wunderweib.de